Home Working holiday víza 2020 – kompletný sprievodca

Working holiday víza 2020 – kompletný sprievodca

10

Článok som kompletne aktualizoval: 30.10.2019

Jedna z najčastejších otázok, ktorú dostávam od všetkých, ktorí sledujú môj príbeh: Odkiaľ beriem na to prachy? Ako si financujem dlhodobé cestovanie? Odpoveď: Niečo som si usporil počas štyroch rokov práce vo Švajčiarsku a zvyšok zarábam na cestách.

Na cestovanie nepotrebuješ nevyhnutne mať na začiatku veľa peňazí. Ľahko si na cestách zarobíš vďaka working holiday vízam.

Voľne preložené ako „pracovné prázdniny“. Ide o najľahší spôsob, ako si počas cestovania po svete legálne a dobre zarobiť. Tieto víza umožňujú mladým ľuďom pricestovať do krajiny, a popri tom si na svoju cestu legálne zarobiť až po dobu jedného roka.

Ide o vízovú schému, ktorá je pre Slovákov stále relatívne novinkou a veľa ľudí o nej ešte nevie (v Čechách je povedomie trochu vyššie). Ja sám som bol prekvapený, keď som sa o nich dozvedel.

Odvtedy som vďaka nim precestoval a zároveň si zarobil na cestovanie už na Novom Zélande a v Austrálii.

Ďalšia otázka hneď bola, kam sa dá cez working holiday víza so slovenským pasom vycestovať a ako na to. Niečo, čo by malo mať na stránka naše ministerstvo vnútra alebo zahraničných vecí, však samozrejme chýba. A tak som pre vás pripravil tento článok s kompletným zoznamom krajín, kam sa Slováci a Češi môžu na working holiday dostať, a s presným postupom, ako ich získať.

Tak vidíme sa na Zélande? 🙂

Tento článok som pre teba pripravil, aby si našiel všetky informácie na jednom mieste, vedel sa na working holiday víza pripraviť a na nič nezabudol. Working holiday víza som si zažil na vlastnej koži. Snažím sa pravidelne aktualizovať všetky uvedené informácie, avšak napriek tomu sa tu môžu vyskytnúť nepresnosti. Nie som právnik, slovenská ambasáda (naštastie!), ani sprostredkovateľská agentúra, som jednoducho Matej z Malej Zachádzky, ktorý sa ti snaží pomôcť a uľahčiť ti výlet. Pre aktuálne podmienky a prípadné zmeny si určite prejdi aj oficálne stránky ambasád (všetky linky sú v článku).

Zoznam krajín kam môžeš vycestovať na working holiday víza v roku 2020

KrajinaKvóty ročneVek (vrátane)PoplatokDĺžkaPricestovať musíš *Viac
🇨🇦 Kanada🇸🇰 315 / 🇨🇿 100018-35226 CAD (asi 153 EUR)1 rokdo 12 mesiacovsprievodca
🇳🇿 Nový Zéland🇸🇰 100 / 🇨🇿 120018-35280 NZD (asi 156 EUR)1 rok¹do 12 mesiacovsprievodca
🇦🇺 Austrália🇸🇰 200 / 🇨🇿 50018-30485 AUD (asi 299 EUR)1 rok²do 12 mesiacovsprievodca
🇯🇵 Japonsko🇸🇰 40018-30zadarmo1 rokdo 3 mesiacovsprievodca
🇰🇷 Južná Kórea🇨🇿 30018-3090 USD (asi 2,159 CZK)1 roksprievodca
🇹🇼 Taiwan🇸🇰 100 / 🇨🇿 100🇸🇰 18-35 / 🇨🇿 18-2686 EUR180+180 dní ³do 12 mesiacovInfo pre SK / CZ
🇨🇱 Čile🇨🇿 20018-301 rokviac informácii
🇮🇱 Izrael🇨🇿 20018-301 rokviac informácii
* Počíta sa odo dňa, kedy ti boli víza udelené
¹ Možné predĺžiť o ďalšie 3 mesiace (ak splníš všetky podmienky) za 280 NZD navyše
² Možné predĺžiť až o 2 roky (ak splníš všetky podmienky) za ďalších 485 AUD na každý rok
³ Na prvý pobyt dostaneš 180 dní automaticky. Potom si musíš zažiadať o predĺženie (ďalších 180 dní) najneskôr 15 dní pred koncom prvého pobytu.
 

🇨🇦

Working holiday víza do Kanady

Kanada mi učarovala len čo som prekročil Kanadsko-americkú hranicu. Nádherná príroda, moderné, čisté mestá a hlavne otvorení, príjemní ľudia ochotní pomôcť. Áno, a samozrejme, aj Justin Trudeau (kanadský premiér), ktorý zosobňuje šarm tejto krásnej krajiny. Som chalan, ale aj tak mi príde sexy… Poď sa sem na rok pozrieť cez working holiday víza (cez program ‚International Experience Canada‘, ďalej len IEC) a zaži to všetko na vlastnej koži.

Základné info

Dĺžka pobytu: 12 mesiacov
Pricestovať do Kanady musíš: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 226 CAD (asi 153 EUR)
Potrebný vek: 18-35 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 315 pre Slovensko, 1 000 pre Česko (úspešní uchádzači spĺňajúci podmienky sú vybraní náhodne). Každý rok k oficiálnym kvótam niekoľko prihodia, takže celkový ročný počet udelených víz je vyšší.

Minimálne prostriedky: Pri vstupe do Kanady potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 2 500 CAD (asi 1 700 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace (koľko presne nie je definované).

Zdravotné poistenie: Počas celého pobytu musíš mať uzatvorené cestovné poistenie liečených nákladov. Môžu od teba vyžadovať potvrdenie o poistení, keď vstupuješ do krajiny. Ak ho nemáš alebo si poistený na kratšiu dobu, môžu ti udelené víza odmietnuť, alebo adekvátne skrátiť.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore. Zamestnanie môžeš zmeniť ľubovoľne veľa krát.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Kanady odísť a pricestovať ľubovoľne veľakrát.

Štúdium alebo kurzy: Počas working holiday víz môžeš v Kanade aj študovať, alebo sa zúčastniť rôznych kurzov. Podmienkou však je, že jednotlivé kurzy nesmú trvať dlhšie ako 6 mesiacov a zároveň nesmú byť súčasťou dlhšieho kurzu. Príklad: Nesmieš prísť do Kanady a cez working holiday víza začať študovať prvý semester bakalárskeho štúdia, lebo síce jeden semester trvá kratšie ako 6 mesiacov, ale je súčasťou dlhšieho (troj- alebo štvorročného) celku.

Predĺženie: Víza v Kanade sa dajú predĺžiť alebo zmeniť na iný typ víz, ale len vo veľmi špecifických podmienkach uvedených na oficiálnych stránkach IEC. Ďalšou možnosťou je zmeniť si víza na turistické, ktoré vám však neumožňujú ďalej pracovať. Ak si chceš zmeniť svoje working holiday víza na turistické, musíš tak urobiť minimálne 30 dní pred vypršaním platnosti tvojich working holiday víz.

Ďalšie podmienky

  • Musíš byť občanom Slovenskej, resp. Českej republiky.
  • Musíš poskytnúť adresu na Slovensku, resp. v Česku počas podania prihlášky.
  • Nesmieš si priniesť so sebou do Kanady dieťa.
  • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Kanade (nárok máš len jedenkrát za život).
  • Ak chceš prísť do Kanady aj s partnerom, každý z vás si musí podať osobitnú prihlášku.
  • V praxi je niekedy možné dostať pre partnera ďalšie víza, ak si jedny dostal(-a) ty. Musíš ale dokázať, že ste spolu už dlho (nemusíte byť manželia), na čo im spravidla stačí dokument s vašimi fotkami z viacerých rokov (z dovoleniek, z výletov a podobne).

Žiadosť o víza do Kanady

Žiadosť sa podáva elektronicky priamo na stránkach IEC Kanadskej vlády a skladá sa z niekoľkých krokov:

  1. Vytvor si zdarma konto online na stránkach IEC.
  2. Zodpovedz pár základných otázok o sebe a o svojej prihláške elektronicky v tvojom konte.
  3. Ak spĺňaš základné podmienky, tak ťa systém pustí ďalej na vyplnenie svojho IEC profilu.
  4. Odošli svoj profil, čím ťa zaradia do takzvaného „poolu“.
  5. Z „poolu“ sú následne vybraní úspešní kandidáti. Ak sa to stane práve tebe, príde ti pozvánka na žiadosť o pracovné povolenie. Dávaj si pozor, lebo ak pozvánku dostaneš, tak o pracovné povolenie musíš zažiadať do 10 dní od doručenia pozvánky, inak ti prepadne. Pozvánka ti príde do tvojho IEC konta a zároveň dostaneš upozornenie aj na svoj email.
  6. Vyplň si vo svojom konte žiadosť o pracovné povolenie. K tomuto musíš doložiť niekoľko dokumentov v elektronickej podobe.
  7. Po vyplnení žiadosti dostaneš pozývací list alebo „Letter of Introduction“. Pozor, to ešte nie je pracovné povolenie, to dostaneš až pri vstupe do Kanady.
  8. Vydaj sa na cestu do Kanady a zober si so sebou kópiu svojho „Letter of Introduction“. Tento ťa oprávňuje na vydanie pracovného povolenia pri vstupe do krajiny.

Celý proces podania prihlášky nájdeš popísaný aj na oficiálnych stránkach IEC.

Podaj si žiadosť o working holiday víza v Kanade

  1. Prečítaj si môj článok vyššie a kompletné podmienky IEC v Kanade.
  2. Pozri si proces podania prihlášky v infografike.
  3. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií.
  4. Ak potrebuješ viac informácii, pozri si Časté otázky a odpovede ohľadom IEC a working holiday víz v Kanade.
 

🇳🇿

Working holiday víza na Nový Zéland

Nový Zéland je jedna z krajín s najsilnejšou komunitou mladých ľudí, ktorí sem prišli cestovať, a popri tom pracovať. Drvivá väčšina z nich žije v obytných dodávkach a pracuje v zbere kiwi, ovocia, baliarňach alebo na vinohradoch. Zéland poskytuje skvelé pracovné podmienky a neskutočnú prírodu. Znie to dobre, nie?

Ja sám som strávil na Zélande cez working holiday víza jeden z najlepších rokov v mojoj živote. Zéland jednoducho musíš vidieť. 🙂

Viac z mojich ciest po Zélande

Ak sleduješ môj Facebook alebo Instagram, tak určite vieš, že som na Zélande strávil jeden celý rok a okrem práce precestoval celú krainu v obytnej dodávke, ktorú som si postavil vlastnými rukami. Pripravujem článok o tom, ako si na Zélande najlepšie a najlacnejšie postaviť vlastné bývanie na kolesách, tak sa máš na čo tešiť. 🙂

O Working holiday vízach na Novom Zélande som napísal aj osobitný článok, do ktorého som zhrnul všetky svoje skúsenosti z roka stráveného na Zélande.

?? Working holiday víza na Nový Zéland – kompletný sprievodca

Základné info

Dĺžka pobytu: 12 mesiacov
Pricestovať na Zéland musíš: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 280 NZD (asi 156 EUR)
Potrebný vek: 18-35 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 100 pre Slovensko, 1200 pre Česko (čistá nespravodlivosť ?), víza sú prideľované štýlom „kto prvý príde, ten prvý melie“

Minimálne prostriedky: Pri vstupe na Nový Zéland potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 4 200 NZD (asi 2,341 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch na Zélande. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace (koľko presne nie je definované).

Zdravotné poistenie: Počas celého pobytu musíš mať uzatvorené cestovné poistenie liečebných nákladov. Môžu od teba vyžadovať potvrdenie o poistení pri vstupe do krajiny. Ak ho máš uzatvorené na kratšiu dobu ako jeden rok, môžu ti víza adekvátne skrátiť.

Extra úrazové poistenie na Zélande: Keď prídeš na Nový Zéland (aj keď si len turista alebo občan inej krajiny), si automaticky krytý špeciálnou úrazovou schémou „Accident Compensation Corporation“ (ACC). Tá ťa kryje v prípade ošetrenia nutného z dôvodu úrazu. Nepokrýva však úplne všetky náklady a preto ti určite odporúčam sa pred odchodom na Nový Zéland poistiť cestovným poistením. Prečítaj si viac o ACC na stránkach Accident Compensation Corporation (ACC).

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore, ale nesmieš zostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako 6 mesiacov. Prácu nemusíš mať vybavenú dopredu, môžeš si ju začať hľadať až po príchode na Nový Zéland. Keď pracuješ, musíš si na Novom Zélande otvoriť účet a vybaviť IRD číslo (kvôli daniam) a na konci pobytu si môžeš nechať časť daní vrátiť. Návod na vrátenie daní pripravujem. 🙂

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Nového Zélandu odísť a znova pricestovať ľubovoľne veľa krát. Na Vianoce tak doma nemusíš chýbať. 🙂

Štúdium alebo kurzy: Počas working holiday víz môžeš na Zélande aj študovať, alebo absolvovať rôzne kurzy. Celková dĺžka takéhoto vzdelávania však nesmie presiahnuť 6 mesiacov v rámci jedného roka.

Potrebné dokumenty pri príchode na Nový Zéland: Vytlačené potvrdenie o pridelených vízach (pre istotu), cestovný pas platný po celú dobu pobytu + 3 mesiace navyše, doklad o finančných prostriedkoch vo výške 4 200 NZD, doklad o uzatvorenom zdravotnom poistení (kópia poistnej zmluvy), spiatočnú letenku alebo doklad o dodatočných prostriedkoch na jej zakúpenie.

Predĺženie: Working holiday víza na Novom Zélande sa dajú predĺžiť o 3 mesiace, ak si počas svojej working holiday pracoval aspoň 3 mesiace v poľnohospodárstve v oblasti sadenia, údržby, zberu alebo balenia poľnohospodárskych plodín. Nemusíš pracovať celé tri mesiace pre toho istého zamestnávateľa a dokonca ani nie tri mesiace súvisle. Toto predĺženie je možné dostať len raz, takže v praxi to nie je taký dobrý deal ako napríklad v Austrálii, kde je možné získať predĺženie až dvakrát a zakaždým až o ďalší rok (dokopy tak môžeš zostať v Austrálii až tri roky). Ďalšia moťnosť, ako zostať na Zélande dlhšie, je zažiadať si o iné víza, napríklad o turistické a ďalej cestovať bez práce. Nevýhoda je, že preĺženie stojí opäť ďalších 280 NZD (asi 156 EUR), takže s nimi vo svojom rozpočte počítaj.

Žiadosť zo Zélandu: O working holiday víza si môžeš zažiadať aj zo Zélandu. Ak sa na to chystáš, musíš zadať počas žiadosti novozélandskú adresu a neskôr dokoliť lekársku prehliadku (medical check) a rntgen hrudníku (kvôli tuberkulóze). Takáto prehliadka bola v čase písania tohto článku najlacnejšia v Aucklande a v čase písania tohto článku stála 270 NZD (asi 150 EUR). Po absolvnovaí prehliadky lekár pošle údaje priamo imigračnému úradu elektronicky. Ak by sa to z nejakého dôvodu nedalo, tak tu sú linky na potrebné formuláre, aby si si to vedel vybaviť sám: Medical Check certificateX-ray certificate

Ďalšie podmienky

  • Musíš byť občanom Slovenskej, resp. Českej republiky a mať trvalý pobyt na Slovensku, resp. v Česku.
  • Dávaj pozor, pre podanie žiadosti o working holiday víza musíš mať cestovný pas platný minimálně 15 mesiacov od doby, kedy plánuješ vstoupit do zeme (datum plánovaného vstupu se uvádza do elektronickej žádosti o víza, kde ti túto podmienku hneď elektronicky skontrolujú).
  • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza na Nový Zélande (nárok máš len jedenkrát za život).
  • Na working holiday si so sebou nesmieš priniesť dieťa.
  • Ak máš partnera, ktorý chce pricestovať s tebou, musí si sám podať osobitnú žiadosť o vlastné víza.
  • V praxi je niekedy možné dostať pre partnera ďalšie víza, ak si jedny dostal(-a) ty. Musíš ale dokázať, že ste spolu už dlho (nemusíte byť manželia), na čo im spravidla stačí dokument s vašimi fotkami z viacerých rokov (z dovoleniek, z výletov a podobne).
  • Ak si sa zdržoval dlhšie ako 3 mesiace počas posledných 5 rokov v jednej z rizikových krajín ktoré NIE SÚ na zozname, musíš pri príchode na Zéland predložiť RTG snímku hrudníka (kvôli tuberkulóze).
  • Pred skončení tvojich víz musíš zo Zélandu odísť, alebo si zažiadať o nové víza.

Žiadosť o víza na Nový Zéland

Vyplnenie žiadosti je ľahké, ale problém je s kvótami, ktoré sú pre Slovákov a Čechov pridelené. O víza je obrovský záujem. Navyše, sú udeľované spôsobom „kto prvý príde, ten prvý melie“, a tak o tvojom (ne-)úspechu rozhoduje len to, ako rýchlo dokážeš vypísať a odoslať svoju žiadosť. Tento rok (2019) sa víza pre Slovákov minuli za necelé 4 minúty a pre Čechov asi za 20 minút.

Kvóta pre podanie žiadostí sa ovára raz za rok. Pozor, vždy o 10:00 novozélandského času, čo je pre nás polnoc dňa predtým. Tak bacha na to!:

  • Pre Slovákov (??) sa otvorí 30. apríla 2020 o 10:00 ráno novozélandského času. A bude to zase určite masaker.
  • Pre Čechov (??) sa otvára 5. marca 2020 o 10:00 ráno novozélandského času.

Pozor, niekedy sa môže stať, že sa dátum podania prihlášky presunie! Napríklad v roku 2017, keď som si podával prihlášku na Nový Zéland ja, som sa prihlásil o polnoci na ich stránku, len aby som zistil, že sa dátum otvorenia žiadostí presunul až o jeden mesiac neskôr. Potešilo!

Podaj si žiadosť o working holiday víza na Zélande

  1. Prečítaj si môj článok vyššie a pozri si oficiálnu stránku o working holiday pre Slovákov alebo oficiálnu stránku o working holiday pre Čechov.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií. Pamätaj, kvóta pre Čechov a Slovákov sa otvára len v istý čas.
 

🇦🇺

Work and Holiday víza do Austrálie

Austrália má veľmi podobný program ako Nový Zéland, ale vyžaduje viac papierovačiek. Paradoxne, pre Slovákov sa tento typ víz nazýva „Work and Holiday“ namiesto working holiday, ktoré sú dostupné pre iné štáty (a potrebujú podstatne menej papierovačiek). Poďme sa na to pozrieť!

Work and Holiday do Austrálie sú už dostupné aj pre Česko

Mega správy! Work and Holiday v Austrálii už sú dostupné aj pre Čechov! Dňa 19. októbra 2017 boli podpísané zmluvy a o pár mesiacov neskôr (konkrétne 1. marca/března 2018) vstúpil tento program do platnosti. Odvtedy platí na prvé dva roky v pilotnom režime s kvótou 500 miest.

Prečítaj si viac o nových Work and Holiday vízach pre Česko.

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Austrálie musíš prísť: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 485 AUD (asi 299 EUR), extra poplatok za platbu kartou
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 200 pre Slovákov, 500 pre Čechov

Minimálne prostriedky: Pri vstupe do Austrálie potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 5 000 AUD (asi 3,085 EUR) na prvé mesiace v Austrálii. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše (koľko presne potrebuješ, nie je určené).

Zdravotné poistenie: Čisto teoreticky nie je vyžadované, ale Austrálska strana ho silno odporúča. Austrálsky poistný a zdravotný systém ťa počas Work and Holiday kryť nebude, pretože Slovensko nemá s Austráliou uzatvorenú zmluvu (má ju len zopár Európskych krajín). Počas celého pobytu musíte mať uzatvorené cestovné poistenie liečených nákladov. Môžu od vás vyžadovať potvrdenie, keď vstupujete do krajiny.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore, ale nesmieš zostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako 6 mesiacov. Prácu nemusíš mať vybavenú dopredu.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich Work and Holiday víz môžeš z Austrálie ľubovoľne veľakrát odísť a opäť sa vrátiť.

Predĺženie: Work and Holiday víza si môžeš až dvakrát predĺžiť. Prvé preĺženie môžeš dostať, ak si počas svojho pobytu v Austrálii pracoval aspoň 3 mesiace. Ide o legendárnych „88 days“ o ktorých točí každý backpacker v Asutralii. Musíš pracovať v severnej Austrálii v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, v hotelierstve alebo rybolove (kompletný zoznam prác a teritórii je na stránkach Imigračného úradu Austrálie). Tieto víza sa nazývajú Second Work and Holiday víza sú opäť platné až rok a bohužiaľ stoja ďalších 485 AUD (asi 299 EUR). Druhé predĺženie (Third Work and Holiday víza) môžeš dostať ak pracuješ ďalších 6 mesiacov v priebehu druhého roku podobne ako pri prvom predĺžení. Aby si zostal v Austrálii na maximum celé tri roky, musíš počas nich pracovať minimálne 9 mesiacov. A samozrejme, znova zaplatiť ďalších 485 AUD.

Štúdium alebo kurzy: Môžete študovať alebo absolvovať rôzne kurzy. Celková dĺžka takého štúdia však nesmie presiahnuť 4 mesiace.

Ďalšie papierovačky: Austrália vyžaduje navyše kopu ďalších dokumentov, a síce:

  • Výpis z registra trestov z každej krajiny, v ktorej si žil dlhšie ako jeden rok v priebehu posledných desať rokov. Ako si oň zažiadať?
  • Musíš doložiť, že máš dostatočné vzdelanie. Pre Slovensko to znamená, že musíš mať buď vysokoškolské vzdelanie (aspoň bakalára), alebo úspešne dokončiť aspoň dva roky bakalárskeho štúdia na vysokej škole (čiže dostať sa aspoň do tretieho ročníka). Kompletné informácie nájdeš na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Education.
  • Musíš doložiť, že máš dostatočnú angličtinu na prácu v Austrálii. Toto je najľahšie doložiť certifikátom, ale niekedy stačí, ak spĺňaš určité podmienky. Zoznam podmienok je tiež na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Functional English.
  • Musíš si pripraviť kópiu svojho rodného listu, kde sú viditeľné mená oboch tvojich rodičov.
  • A to najlepšie na záver, potrebuješ odporúčací list od Ministerstva vnútra SR. Aby ti ho vystavili, musíš im buď zavolať, alebo poslať email. Tu sú všetky kontakty na Ministerstvo vnútra SR. Nezabudni im povedať, že ide o Work and Holiday víza do Austrálie (podtrieda víz 462). Podľa toho by mali byť schopní to dohľadať a pomôcť ti.

Ďalšie podmienky

  • Musíš byť občanom Slovenskej republiky a mať slovenský pas.
  • Nesmieš si priniesť so sebou do Austrálie dieťa ani inú závislú osobu.
  • V minulosti ti nesmeli byť udelené Work and Holiday víza v Austrálii (nárok máš len jedenkrát za život).
  • Ak chceš prísť do Austrálie aj s partnerom, každý z vás si musí podať osobitnú žiadosť.
  • V praxi je niekedy možné dostať pre partnera ďalšie víza, ak si jedny dostal(-a) ty. Musíš ale dokázať, že ste spolu už dlho (nemusíte byť manželia), na čo im spravidla stačí dokument s vašimi fotkami z viacerých rokov (z dovoleniek, z výletov a podobne).

Žiadosť o víza do Austrálie

Vyplnenie žiadosti je ľahké, ale problém je s kvótami, ktoré sú pre Slovákov pridelené. Tieto sa však našťastie nemíňajú tak rýchlo ako napríklad na Nový Zéland.

Oficiálne kvóty na internete som nenašiel uverejnené a tak som sa na ne opýtal priamo imigračného úradu. Ako odpoveď mi poslali link, kde si môžeš pozrieť zoznam voľných miest, ale ktorý vraj nie je garantovaný (ide o stránky Nemeckej ambasády v Austrálii).

Kvóty sa obnovujú každý rok 1. júla. Sú udeľované spôsobom „kto prvý príde, ten prvý melie“, a tak o tvojom (ne-)úspechu rozhoduje len to, koľko ľudí si o víza zažiadalo pred tebou.

Podaj si žiadosť o Work and Holiday víza do Austrálie

  1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné informácie o work and holiday v Austrálii na oficiálnej stránke imigračného úradu.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií.
 

🇯🇵

Working holiday víza do Japonska

Od roku 2016 môžu mladí Slováci precestovať aj krajinu vychádzajúceho slnka, a popri tom si na svoje cesty zarobiť. Japonsko je aj môj sen, a tak sa tam cez tieto víza určite plánujem pozrieť. Pracovať a cestovať v Japonsku je s working holiday vízami ľahšie, lebo inak je to veľmi drahá krajina. Tak prečo si na ňu nezarobiť práve v nej?

O žiadosti o working holiday víza do Japonska napísali aj skvelí blogeri Nomadi.sk, ktorí si týmto procesom už prešli. A napriek tomu, že víza už plne využili, sa plánujú do Japonska znovu vrátiť.

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Japonska musíš prísť: do 3 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: nie je, víza sú zadarmo
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 400 pre Slovákov (málokedy sa minú všetky, záujem nie je vysoký), pre Čechov nie je Working holiday v Japonsku k dispozícii

Minimálne prostriedky: Nikde online nie sú konkrétne definované, ale zo skúsenosti iných cestovateľov potrebuješ minimálne 3 400 EUR (1 700 EUR na začiatok a ďalších 1 700 na letenku z Japonska naspäť). Ak už máš spiatočnú letenku kúpenú, tak by ti mali uznať aj výpis len s 1 700 EUR.

Podmienky práce: Môžeš pracovať takmer v akomkoľvek odbore. Nesmieš však pracovať v baroch, kabaretoch, nočných kluboch alebo iných zariadeniach „ovplyvňujúcich verejnú morálku v Japonsku“. Čo presne to znamená je ťažké povedať. Z tvojej práce však musí byť jasné, že pracuješ primárne na to, aby si si pokryl náklady na cestovanie a neprišiel si do Japonska na rok len zarobiť. Počas pobytu v Japonsku sa teda (teoreticky) nemôžeš len nabaliť. 🙂

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Japonska odísť a prísť koľkokrát chceš.

Zdravotné poistenie: Čisto teoreticky nie je vyžadované, aspoň nie oficiálne na stránkach japonskej ambasády na Slovensku alebo na stránkach japonskej vlády. Ak s týmto máš praktické skúsenosti, napíš mi do komentárov a ja článok aktualizujem.

Štúdium alebo kurzy: S working holiday vízami môžeš v Japonsku krátkodobo študovať. Hlavným dôvodom návštevy však musí byť dovolenka, čo musí byť zrejmé z tvojho listu, kde popíšeš svoje plány v Japonsku. Konkrétny maximálny čas štúdia nie je daný, takže je to opäť len na posúdení úradníka, či má pocit, že chcete naozaj prísť do Japonska na dovolenku alebo s iným zámerom.

Ďalšie papierovačky: Okrem ostatných dokladov si priprav aj nasledovné:

  • Motivačný list v angličtine, v ktorom popíšeš, prečo chceš do Japonska vycestovať. Z neho by malo byť jasné, že tam chceš hlavne cestovať a na cesty si popri tom zarobiť.
  • Životopis v angličtine.
  • Plán cesty a aktivít v Japonsku v angličtine, po dobu celého pobytu (čiže na jeden rok).
  • Fotografiu s rozmermi 4,5 x 4,5 cm nie staršiu ako 6 mesiacov.

Predĺženie: Predĺženie working holiday víz v Japonsku nie je možné. Navyše si nesmieš zažiadať o víza na pobyt v Japonsku, kým sa tam stále nachádzaš na working holiday vízach. Čiže musíš z Japonska odísť a mimo krajiny si zažiadať o prípadné iné víza.

Ďalšie podmienky

  • Musíš byť občanom Slovenskej republiky a mať slovenský pas.
  • V čase podania prihlášky musíš mať trvalý pobyt na Slovensku.
  • Nesmieš si priniesť so sebou dieťa ani inú závislú osobu.
  • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Japonsku (nárok máš len jedenkrát za život).
  • Ak chceš prísť do Japonska aj s partnerom, každý z vás si musí podať vlastnú žiadosť.

Žiadosť o víza do Japonska

Žiadosť sa podáva osobne cez Japonské veľvyslanectvo v Bratislave. Napíš im, dohodni si s nimi stretnutie a prines so sebou všetky vyššie uvedené dokumenty. Po tomto stretnutí si u seba nechajú na istý čas tvoj pas a vystavia ti potvrdenie o podaní žiadosti. Toto si uschovaj, lebo ho budeš neskôr potrebovať na vyzdvihnutie svojho pasu.

Ak sa pri podávaní žiadosti nachádzaš mimo Slovenska, máš smolu. Ja som sa snažil po skončení môjho working holiday na Zélande žiadať o japonské víza priamo zo Zélandu, ale žiaľ sa to nedá. Podmienkou je, že musíš žiadať osobne a zo Slovenska.

Podaj si žiadosť o working holiday víza do Japonska
Osobne na japonskom veľvyslanectve v Bratislave

  1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné informácie o working holiday v Japonsku na stránkach japonskej ambasády.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Kontakt na japonskú ambasádu‘ vedľa. Dohodni si s nimi schôdzku a prines na ňu všetky vyššie uvedené dokumenty.
  3. Postupuj podľa ich inštrukcií až kým ti nevystavia víza.
 

🇰🇷

Working holiday víza do Južnej Kórei

Zaujímavou možnosťou pre Čechov je working holiday v Južnej Kórei. Síce len zlomok ponuky práce je v angličtine, ale nájsť sa dá. Prípadne sa dá zamestnať niekde, kde stačí len posunková reč. 🙂

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Južnej Kórei musíte prísť: nie je uvedené
Poplatok: 90 USD (asi 2,159 CZK)
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 300

Minimálne prostriedky: Na pokrytie prvých mesiacov v Južnej Kórei sa požaduje priniesť výpis z účtu s minimálnymi prostriedkami 4 500 USD (asi 107,939 CZK) plus spiatočné letenky. Ak letenku ešte nemáte, musíte sa preukázať ďalšími 1 200 USD (asi 28,784 CZK) na jej zakúpenie.

Zdravotné poistenie: Potrebuješ potvrdenie o uzatvorenom poistení zdravotných nákladov, a to s minimálnym krytím 60 000 EUR.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Južnej Kórei ľubovoľne veľakrát odísť a opäť sa vrátiť.

Štúdium alebo kurzy: Na webe sa mi nikde nepodarilo nájsť, či je možné v rámci týchto víz krátkodobo študovať. Ak s týmto máš skúsenosti, napíš nám alebo zanechaj komentár a ja článok akutalizujem.

Ďalšie papierovačky: Na tieto odporúčam kontaktovať Južnú Kórejskú ambsádu v Prahe. Na stránke working holiday víz v Južnej Kórei síce je zoznam potrebných dokumentov, ale rovnako hovoria, že pre každú ambasádu sa môže líšiť.

Predĺženie: Working holiday víza si nemôžeš predĺžiť. Z Južnej Kórei musíš pred vypršaním víz odísť alebo si zažiadať o iné víza.

Ďalšie podmienky

  • Musíš byť občanom Českej republiky a mať český pas.
  • Nesmieš si priniesť so sebou dieťa ani inú závislú osobu.
  • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Južnej Kórei (nárok máš len jedenkrát za život).
  • Ak chceš prísť do Južnej Kórei aj s partnerom, každý si musí podať vlastnú žiadosť.

Žiadosť o víza do Južnej Kórei

Žiadosť sa podáva cez juhokórejské veľvyslanectvo v Prahe. Kontaktuj ich, dohodni si s nimi schôdzku a opýtaj sa na presný zoznam dokumentov, ktoré na schôdzku so sebou musíš priniesť.

Podaj si žiadosť o working holiday víza do Južnej Kórei
Osobne na veľvyslanectve Kórejskej republiky v Prahe

  1. Prečítaj si môj článok vyššie a kompletné informácie o working holiday v Južnej Kórei na stránkach kórejskej vlády.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Kontakt na kórejskú ambasádu‘ vedľa. Dohodni si s nimi schôdzku a prines na ňu všetky dokumenty, o ktoré ťa požiadajú.
  3. Postupuj podľa ich inštrukcií až kým ti nevystavia víza.

Ďalšie tipy ako na to

  • Jednou z podmienok získania working holiday víz je preukázať, že si dokážeš pokryť svoje náklady počas prvých pár mesiacov pobytu. Na to potrebuješ mať na účte istý obnos peňazí, ktorý je v niektorých krajinách dosť vysoký. Ak sám toľko peňazí nemáš, môže ti niekto podpísať prehlásenie (ideálne rodičia, prípadne známi v rodine), že ti tvoj pobyt budú financovať a priložiť výpis z ich účtu. Niekedy na hraniciach vyžadovali aj informácie o plate danej osoby a type zamestnania. Pre študentov je tu možnosť zobrať si na čas pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorá je veľmi výhodná a dá sa aj relatívne jednoducho a lacno splatiť.
  • Ak chceš mať istotu a preukázať sa po príjazde platnou letenkou späť, môžeš si kúpiť flexibilnú letenku. Bývajú drahšie ako tie obyčajné, ale mnohé z nich je možné zrušiť úplne bez poplatku až pár týždňov pred odletom. Stačí si jednu kúpiť, preukázať sa ňou a po príjazde do krajiny ju zrušiť. Novú a lacnejšiu letenku si kúpiš, keď sa tvoj odjazd začne naozaj blížiť.
  • Tvoje víza sú viazané na tvoj pas, s ktorým si podávaš žiadosť. Preto, ak si chceš vybaviť nový pas, urob tak skôr, ako si podáš žiadosť. Ak tak neurobíš, môžeš si žiadosť preniesť na nový pas. Sú to ale zbytočné opletačky a papierovačky, ktorým sa môžeš ľahko vyhnúť.

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

10 komentárov
  1. Senzačný článok. Škoda, že nespĺňam vekový limit. Ale aj tak je to úžasné, kam sa všade dá dostať a ešte si aj zarobiť.

    • To je pravda, možností je veľa. O víza na Zéland je veľký záujem, ale do Japonska, Austrálie a ostatných krajín celkom nízky. To ma vždy prekvapuje – veď aj v Japonsku je krásne.

    • Nazdar, áno, oficiálne musíš vycestovať z Kanady a opäť vstúpiť do nej cez niektorý z hraničných vstupov, prípadne cez letisko, aby si výmenou za svoj POE (Point of Entry) list dostal pracovné vízum do pasu.

      Je to schované aj na stránkach IEC tu: http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/questions-answers-by-topic.asp?top=25 v časti „Can I come to Canada before I receive my POE Letter?“:

      If you are in Canada when you receive your Letter of Introduction, you must:
      • leave the country, and
      • re-enter at any port of entry to receive your work permit.

      Drž sa, užívaj Kanadu a napíš potom, akú si mal skúsenosť na hraniciach! 🙂

  2. Ahojte, musim povedat ze ste dali dokopy paradny clanok!! mate pravdu ze tieto informacie by mali byt v prvom rade pristupne na oficialnych strankach MZV SR ale to by sme sa nikdy nedockali :/ Uz dlhsie sa pohybujem v tejto oblasti a kazdy kto ma rovnake pohnutky ako ja oceni tento clanok 😉

    Len jedna mala otazocka. Horwe v tabulke mate uvedene ze do Juznej Korei je mozne dostat sa aj zo Slovenska (kvota 300) ale na oficianych strankach aj nizsie vo vasom clanku sa pise ze tato moznost je urcena len pre bratov Cechov. Viete na to mrknut a urobit soucble-check? Dakujem!! Posielam pozdravy z Vancouveru 🙂

    • Ahoj Livi, super postreh!! 🙂 Článok som už upravil, asi to bola len copy paste chybička. Plný súhlas, od MZV by sme sa toho určite nedočkali. Tí majú iné starosti, však… 😉

      Vancouver v najlepšom závidíme, obaja sme si to mesto zamilovali počas našej krátkej návštevy minulý rok. Je to úžasné mieseto. Si tam cez working holiday víza alebo na stálo??

  3. Super informácie! Ja už mám NZ za sebou a práve plánujem Austráliu ale možno skúsim aj Japonsko 🙂 Len to musím nejako vymyslieť lebo teraz som mal 30 rokov, takže budúce leto tesne pred narodkami asi požiadam naraz aj o Austráliu aj o Japonsko a najskôr pôjdem na necelý rok do Japonska a potom do Austrálie. Vychádza to tak, však? 😀 Na Kanadu mám potom ešte kopec času a Taiwan ma zatiaľ neláka 😀
    Inak nejaké ďalšie krajiny sa nechystajú?

    • Nazdar Roman, to je paráda ? pokiaľ viem, tak sa nič nechystá a nemyslím si, že do volieb vo Februári 2020 sa niečo zmení ?? politika…

    • Nazdar Roman, dá sa to, ale je to komplikovanejšie. Stačí ti študovať na VŠ dva roky, nemusíš ju dokončiť. Nie je to náhodou tvoj prípad?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here