Home Všetko o Working Holiday vízach do Austrálie

Všetko o Working Holiday vízach do Austrálie

0

Ak sa chystáš prísť do Austrálie cestovať alebo pracovať cez austrálske working holiday víza (v Austrálii sa nazývajú „Work and Holiday“), pristál si na správnom mieste. V tomto článku som zhrnul všetky moje skúsenosti, ktoré som zozbieral za celý rok a niekoľko návštev v Austrálii.

Vysoké platy, surfová kultúra a divoká príroda robia z Austrálie jednu z najlepších krajín, kam prísť na work and holiday vízach.

Austrália je krajina s veľmi vysokou životnou úrovňou a to sa premieta aj do toho, čo všetko tu môžeš zažiť. Vysoké minimálne mzdy, prvotriedne surfové pláže, relatívne nízke náklady na život (v porovnaní s platmi) a rôznorodosť, ktorú ti môže ponúknuť jedine taká veľká krajina, ako Austrália. To všetko samozrejme zasadené do drsnej, rozmanitej prírody od dažďových pralesov na severe, vyprahnutých púští v strede až po príjemné prostredie na južnom pobreží. No a samozrejme jedny z najpodivnejších zvierat na svete.

Určite si teraz hovoríš: „Počkaj… povedal si zvieratá? Nechce ťa náhodou všetko v Austrálii zabiť?“ Hm… odpoveď je jednoduchá – Áno! A okrem toho, že je to naozaj trochu nebezpečné, je to brutálne (doslova) cool!

Od hadov, pavúkov, cez aborigínov, medúzy, žraloky až po nebezpečné morské prúdy a slnko, ktoré cez ozónovú dieru nad Austráliou spôsobuje rakovinu kože. Vitaj na pravdepodobne najlepšom (určite však na najdobrodružnejšom) tripe v tvojom živote!

A ak by na teba niektoré z divokých austrálskych zvierat vyštartovalo, vybav to s ním nasledovne:

Tak číťaj ďalej a dozvieš sa, ako presne work and holiday víza do Austrálie získať, a ako tento výlet v ideálnom prípade aj prežiť.

Sú na teba nebezpečné zvieratá až moc? V pohode! Vybav si work and holiday víza do inej krajiny, ako napríklad na Nový Zéland (napísal som o ňom celý článok), kde sa hady ani pavúky prirodzene nevyskytujú. Slováci a Češi môžu vycestovať až do ôsmich krajín, z ktorých každá má svoje špecifiká. Prečítaj si môj kompletný návod k working holiday vízam do každej krajiny a dozvieš sa všetko o working holiday vízach do každej krajiny na svete.

Čo sú work and holiday víza v Austrálii?

Tieto víza umožňujú mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov (vrátane) prísť do Austrálie a popri cestovaní si na svoju cestu legálne zarobiť až po dobu jedného roka, s možnosťou predĺženia až o ďalšie dva roky.

Autrália nie je zrovna lacná, a tak je to dokonalý spôsob, ako v nej stráviť nádherný výlet a zároveň si pekne nabaliť vrecká. Platy v Austrálii sú jedny z najlepších (ak nie najlepšie) spomedzi krajín, kde pre Slovákov existujú working holiday schémy.

Ako je to s prácou v Austrálii?

Ak ti je jedno, čo robíš, je v Austrálii relatívne ľahké násjť si prácu. Minimálna mzda je aktuálne 18,93 AUD (každoročne sa zvyšuje), čo je asi 10.55 EUR na hodinu (pri 38 hodinovom pracovnom týždni). Neporovnateľné so Slovenskom, v Austrálii si tak môžeš krásne zarobiť, najmä ak sa v krajine zdržíš celé dva alebo aj tri roky. Väčšina backpackerov pracuje za minimálnu vzdu, ale nie je výnimkou vidieť ľudí pracovať aj za 22 AUD (asi 13.57 EUR). Ja som mal za programovanie webových stránok okolo 30 dolárov (asi 18.51 EUR) na hodinu, čo je v mojom odbore na Austráliu ešte stále veľmi slabé. Ak pracuješ, musíš mať v Austrálii otvorený bankový účet, aby ťa zamestnávateľ vedel vyplácať. Našťastie je to zadarmo. Viac o austrálskych bankách a ktorá je najlepšia sa dozvieš v tomto článku (v angličtine ??). Veľa ľudí si myslí, že pred príchodom do Austrálie musíš mať dopredu vybavenú prácu. Nie je to tak.

Pred príchodom do Austrálie nemusíš mať vybavenú prácu. Jednoducho prídeš a niečo si nájdeš na mieste.

Backpackeri na working holiday vízach v Austrálii pracujú spravidla na farmách (okolo dobytka, zber jahôd alebo sladkých zemiakov, ale aj jablká), vo vinohradoch (zber, strihanie alebo viazanie), ale je možné nájsť si prácu aj v iných odboroch. Bežná je výpomoc na stavbe, práca v kaviarni či reštauráciach, ale aj v hoteloch či na rybárskych lodiach. Pre jedného zamestnávateľa môžeš pracovať maximálne 6 mesiacov. Dávaj preto trochu pozor. Ak máš záujem nájsť si prácu vo svojom odbore (napríklad ak si programátor), práca sa nájsť dá, ale toto obmedzenie mnohých zamestnávateľov odrádza brať ľudí s working holiday vízami.

🇦🇺

Základné info k Work and Holiday vízam v Austrálii

Kvóta ročne🇸🇰 200 / 🇨🇿 500
Potrebný vek18-30 (vrátane)
Poplatok485 AUD (asi 299 EUR)
Dĺžka1 rok¹
Pricestovať musíšdo 12 mesiacov
od udelenia víz
Minimálna mzda18,93 AUD (asi 10.56 EUR)
Môžeš počas
pobytu študovať?
áno
Max. dlžka
práce pre
1 zamestnávateľa
6 mesiacov
Minimálne prostriedky
pred príjazdom
5 000 AUD (asi 3,081 EUR)
¹ Možné predĺžiť až o 2 roky (ak splníš všetky podmienky) za ďalších 485 AUD na každý rok

Podmienky získania work and holiday víz do Austrálie

Minimálne prostriedky na prvé dni: Pri vstupe do Austrálie potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 5 000 AUD (asi 3,085 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch v Austrálii. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace. Koľko presne sa nidke neuvádza.

Čo s financiami: Ak sám toľko peňazí nemáš, môže ti niekto podpísať prehlásenie (ideálne rodičia, prípadne známi v rodine), že ti tvoj pobyt budú financovať a priložiť výpis z ich účtu. Niekedy na hraniciach vyžadovali aj informácie o plate danej osoby a type zamestnania. Pre študentov je tu možnosť zobrať si na čas pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorá je veľmi výhodná a dá sa aj relatívne jednoducho a lacno splatiť.

Zdravotné poistenie: Čisto teoreticky nie je vyžadované, ale Austrálska strana ho dôrazne odporúča (evidentne poznajú svoju krajinu a tú divočinu v nej ?). Austrálsky poistný a zdravotný systém ťa počas Work and Holiday kryť nebude, pretože Slovensko nemá s Austráliou uzatvorenú zmluvu (má ju len zopár Európskych krajín). Ale je určite dobré sa poistiť! „Better be safe than sorry!“

Platný pas: Stránky imigračného oddelenia nedefinujú, ako dlho musí byť pas platný, ale na internete som našiel, že minimálne 6 mesiacov po príjazde do Austrálie. Ak tvoj pas čoskoro vyprší, je lepšie si nový vybaviť predtým, ako si začneš riešiť prihlášku o Work and Holiday víza. Tie sú totiž viazané na tvoj pas a ak dostaneš nový, musíš si ich preniesť na ten. To sa síce dá, ale sú tu zbytočné opletačky, tak sa im radšej vyhni.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich Work and Holiday víz môžeš z Austrálie odísť a znova pricestovať ľubovoľne veľa krát. Na Vianoce tak doma nemusíš chýbať, teda ak ti nevadí znova absolvovať ten 27+ hodinový let. ??

Štúdium: Počas pobytu môžeš aj študovať, nie však dlhšie ako 4 mesiace na každý rok, na ktorý si víza dostal.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore, ale nesmieš zostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako 6 mesiacov. Prácu nemusíš mať vybavenú dopredu.

Nemôžeš si so sebou zobrať nikoho na tebe závislého: Na Work and Holiday si so sebou nesmieš priniesť dieťa. Ak máš partnera, ktorý chce pricestovať s tebou, musí si sám podať osobitnú žiadosť o vlastné víza. Vo výnimočných prípadoch je možné získať víza navyše aj pre svojho partnera, musís však dokázať (papierovačky), že ste spolu už dlho.

Občianstvo: Musíš byť občanom Slovenska, resp. Českej republiky a mať trvalý pobyt na Slovensku, resp. v Česku.

Môžeš ich získať iba raz za život: V minulosti ti nesmeli byť udelené work and holiday víza v Austrálii, ani na iný pas (nárok máš len jedenkrát za život). Ak chceš, môžeš si ich však predĺžiť.

Ďalšie papierovačky: Austrália vyžaduje navyše kopu ďalších dokumentov, a síce:

  • Výpis z registra trestov z každej krajiny, v ktorej si žil dlhšie ako jeden rok v priebehu posledných desať rokov. Ako si oň zažiadať?
  • Musíš doložiť, že máš dostatočné vzdelanie. Pre Slovensko to znamená, že musíš mať buď vysokoškolské vzdelanie (aspoň bakalára), alebo úspešne dokončiť aspoň dva roky bakalárskeho štúdia na vysokej škole (čiže dostať sa aspoň do tretieho ročníka). Kompletné informácie nájdeš na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Education.
  • Musíš doložiť, že máš dostatočnú angličtinu na prácu v Austrálii. Toto je najľahšie doložiť certifikátom, ale niekedy stačí, ak spĺňaš určité podmienky. Zoznam podmienok je tiež na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Functional English.
  • Musíš si pripraviť kópiu svojho rodného listu, kde sú viditeľné mená oboch tvojich rodičov.
  • A to najlepšie na záver, potrebuješ odporúčací list od Ministerstva vnútra SR. Aby ti ho vystavili, musíš im buď zavolať, alebo poslať email. Tu sú všetky kontakty na Ministerstvo vnútra SR. Nezabudni im povedať, že ide o Work and Holiday víza do Austrálie (podtrieda víz číslo 462). Podľa toho by mali byť schopní to dohľadať a pomôcť ti.

Žiadosť z Austrálie: O Work and Holiday víza si nemôžeš zažiadať, ak už si v Austrálii. Musíš byť mimo krajiny keď si o ne žiadaš až do chvíle, kým o tvojich vízach rozhodnú.

Pred skončením víz musíš z Austrálie odísť: Pre všetkých šetrivých, NIE, aj keď je letenka o deň či dva po skončení víz lacnejšia, NIE JE v poriadku zostať v krajine trochu dlhšie. Ak to urobíš, tak si ťa pred odletom na letisku odstavia a začnú to s tebou riešiť.

Príchod do Austrálie

Potrebné dokumenty pri príchode do Austrálie: Vytlačené potvrdenie o pridelených vízach (pre istotu, ale nevyžaduje sa, tvoje víza nájdu podľa tvojho pasu v systéme), cestovný pas platný aspoň ďalších 6 mesiacov, doklad o finančných prostriedkoch vo výške 5000 AUD, spiatočnú letenku alebo doklad o dodatočných prostriedkoch na jej zakúpenie a ďalšie dokumenty uvedené vyššie.

Musíš byť čistý: Nehovorím teraz o drogách, ale o tvojom odeve, topánkach a batohu. Austrália si prísne stráži svoju biodiverzitu, ktorú môžeš narušiť tým, že im zavlečieš nejaký iný živočíšny druh alebo semienko v hline na topánkach. Ak nemáš čisté veci, musíš si ich na mieste pred kotrolou vybaliť a vyčistiť, alebo ich na mieste vyhodiť.

Ochrana biodiverzity: V lietadle pred pristátím v Austrálii dostaneš do ruky malý formulár, v ktorom musíš priznať, čo do Austrálie privážaš so sebou. Konkrétne ich zaujíma akékoľvek ovocie, plody, orechy, semiačka a potraviny. Nevypĺňaj ho automaticky bez rozmyslu, ale ZAMYSLI SA a odpovedaj na všetky otázky PRAVDIVO. Ak niečo priznáš, nie je nevyhnutné, že ti danú vec zabavia. Ale ak zabudneš napríklad priznať jablko, ktoré si so sebou nesieš na desiatu, dostaneš okamžite pokutu. A áno, nájdu ti ho, lebo na letisku majú na to špeciálne vycvičené psy.

Ak máš problém s angličtinou: Pozri si tento formulár dopredu, vytlač si ho a vyplň si skúšobnú kópiu doma, keď máš čas si preložiť všetko, čomu nerozumieš. Zober si ho so sebou a v lietadle ho len prepíš. Aktuálnu verziu formulára nájdeš priamo na stránkach imigračného.

Predĺženie víz alebo ak chceš v Austrálii zostať dlhšie (čo určite chceš!)

Predĺženie: Work and Holiday víza si môžeš až dvakrát predĺžiť. Prvé preĺženie môžeš dostať, ak si počas svojho pobytu v Austrálii pracoval aspoň 3 mesiace. Ide o legendárnych „88 days“ o ktorých točí každý backpacker v Asutralii. Musíš pracovať v severnej Austrálii v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, v hotelierstve alebo rybolove (kompletný zoznam prác a teritórii je na stránkach Imigračného úradu Austrálie).

Tieto víza sa nazývajú Second Work and Holiday víza sú opäť platné až rok a bohužiaľ stoja ďalších 485 AUD (asi 299 EUR). Druhé predĺženie (Third Work and Holiday víza) môžeš dostať ak pracuješ ďalších 6 mesiacov v priebehu druhého roku podobne ako pri prvom predĺžení. Aby si zostal v Austrálii na maximum celé tri roky, musíš počas nich pracovať minimálne 9 mesiacov. A samozrejme, znova zaplatiť ďalších 485 AUD.

Toto predĺženie je možné dostať teda až dvakrát a stráviť v Austrálii až tri roky. Z krajín, ktoré majú so Slovenskom working holiday schémy, je teda Austrália jednoznačne tou, v ktorej môžeš zostať najdlhšie. A je veľká (veľmi veľká!), takže ani tri roky ti na ňu nemusia stačiť.

Ďalšia možnosť, ako zostať v Austrálii dlhšie po Work and Holiday vízach už neexistuje. Je to preto, lebo Austrália má špeicálnu podmineku, v ktorej zakazuje komukoľvek žiadať si o ďalšie víza, pokiaľ je v Austrálii na Work and Holiday.

Ako víza do Austrálie získať? Nie je to také ťažké

Kvôli tomu, že musíš mať isté vzdelanie a angličtinu na to, aby si mohol Work and Holiday víza získať, nie je o tie v Austrálii záujem taký veľký, ako napríklad na Novom Zélande. Kvóty sa každoročne naplnia, ale je relatívne reálne ich získať, ak začneš vypĺňať formulár presne v čase, keď sa kvóta otvorí. Kvóta pre podanie žiadostí sa ovára raz za rok:

  • Pre Slovákov (??) je k dispozícii 200 miest a kvóta sa otvorí 1. júla 2020. Čas nie je definovaný a tak predpokladám, že to bude o 00:00 ráno austrálskeho času.
  • Pre Čechov (??) je k dispozícii 500 miest a kvóta sa otvorí tiež 1. července 2020. Čas nie je definovaný a tak predpokladám, že to bude o 00:00 ráno austrálskeho času.

Ako a kde vyplniť prihlášku?

Pri vyplnení prihlášky rozhodne o tom, či víza získaš alebo nie, len rýchlosť akou ju dokážeš správne vyplniť. Nátresk však nie je až taký veľký a tak je slušná šanca, že víza dostaneš, ak začneš formulár vypĺňať hneď po otvorení kvót.

Podaj si žiadosť o work and holiday víza do Austrálie

  1. Prečítaj si môj článok vyššie a kompletné informácie o work and holiday v Austrálii na oficiálnej stránke imigračného úradu.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií.

Nezmestil som sa do kvóty. Čo s tým?

Hlavne nevešaj hlavu. Kope ľuďom sa to nepodarí, lebo množstvo víz je každoročne naozaj veľmi malý.

Do Asutrálie môžeš stále prísť, napríklad na tri mesiace (alebo aj viac) cez turistické víza bez možnosti pracovať. Ak prácu v Austrálii potrebuješ, môžeš sa skúsiť prihlásiť na kurz, ktorý trvá dlhšie ako 14 dní, čím získavaš možnosť získať študentské víza a popri nich pracovať.

Rovnako môžeš vyskúšať nájsť si prácu na plný pracovný úväzok, čím môžeš dostať klasické pracovné víza na dlhšiu dobu. Nič nie je nemožné.

No a ďalšia možnosť je samozrejme skúsiť to zase o rok. Oproti ostatným budeš mať výhodu. Zatiaľ čo mnohí budú vypĺňať prihlášku prvýkrát, ty už budeš ostrieľaný lišiak a vyplníš ju rýchlejšie.

Krátky záver

Working holiday víza sú jedným z najlepších spôsobov ako spoznať krajinu a popri tom nezostať na mizine. Je fantastické mať takúto možnosť, o ktorej sa našim rodičom ani nesnívalo.

Sám som ju už niekoľkokrát využil a cez working holiday víza som navštívil už Austráliu a Nový Zéland. Tak neváhaj ani ty, cestovať a zarábať pritom peniaze nikdy nebolo jednoduchšie. ?

A nakoniec ešte malá poznámka. Tento článok som pre teba pripravil, aby si našiel všetky informácie o working holiday vízach v Austrálii na jednom mieste. Všetko som si prežil na vlastnej koži. Tento článok sa snažím pravidelne aktualizovať, avšak napriek tomu sa tu môžu vyskytnúť nepresnosti. Nie som právnik ani slovenská ambasáda (naštastie!), ale som jednoducho Matej z Malej Zachádzky, ktorý sa ti snaží pomôcť a uľahčiť ti výlet. Pre aktuálne podmienky a prípadné zmeny si určite prejdi aj oficiálnu stránku imigračného úradu Austrálie.

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here