Home Európa Island Výstup na islandský ľadovec: všetko čo potrebuješ vedieť

Výstup na islandský ľadovec: všetko čo potrebuješ vedieť

0

Áno. Veľmi rád by som do tohto článku napísal, ako sme obaja v nadšení očakávali náš poldňový výstup na ľadovec priamo v islandskom národnom parku Skaftafell. Ale vôbec to nebolo tak. A či vlastne aj áno. Tešili sme sa, až kým neprišiel deň, kedy sme mali na ľadovec naozaj vyraziť.

„Nie sme vôbec pripravení, nemáme žiadne zimné oblečenie, ani rukavice…“ utrúsil som so skleným pohľadom nad šálkom instantnej kávy. Sú štyri hodiny ráno, budík nám zazvonil pred 20 minútami a my kontrolujeme predpoveď počasia.

Včerajšia predpoveď na dnes bola ešte fajn, ale dnes hlásia 99% šancu dažďa so snehom a veľmi silný vietor. Pri včerajšom vetre nám sfúklo náš malý Nissan z cesty a na dnes hlásia podobný. Presne v takom počasí má človek chuť visieť na ľadovci.

Máme na sebe všetko oblečenie, čo v našich malých batohoch máme (áno, vrátane pyžama) a vyrážame.

O trištvrte hodiny neskôr dorazíme do stanice zimných športov v parku Skaftafell. S nádejou na zrušenie dnešného výstupu sa pýtame miestnych rangerov, či sa ide aj v takom počasí, aké hrozí dnes. „Dnes je to pohoda, včera to bolo horšie,“ dostávame krutú odpoveď. „Vietor nám rozmetal pár mostov, a zhodil pár ľadových ciest, tak to hore môže byť trochu drsnejšie“. Bez slova sa vrátime do auta a pre istotu si na seba natiahneme ešte jedny ponožky.

Pred cestou každý dostane do ruky sekáčik na ľad a jeden pár mačiek. Nasadáme do autobusu a vyrážame.

Našťastie naše obavy boli zbytočné. Počasie na Islande je nevyspytateľné. Niekedy sa vie strašne pokaziť, no a pre nás to dnes bolo presne naopak.

Cez oblaky vysvitlo slnko a okolité hory bránili silnému vetru. Celý deň ani kvapka dažďa. Takže náš „výstup“ bol nakoniec len príjemnou prechádzkou po obrovskom ľadovci s výhľadmi, na ktoré do smrti nezabudnem. Veď pozri na fotky.

Ak je túra na islandskom ľadovci na tvojom zozname, prečítaj si tipy nižšie.

Čo potrebuješ vedieť pred výstupom

Okrem fotiek sa chcem s tebou podeliť o pár vecí, ktoré by si mal pred výstupom na ľadovec vedieť.

1. Kedy sa dá na ľadovec ísť? Koľko to trvá a stojí… a podobné základné otázky?

Všetky základné informácie sa dozvieš na stránkach Glacier Guides.

2. Ako správne chodiť dolu kopcom?

Pre mňa osobne bol highlight cesta dolu z ľadovca v „angry cowboy“ štýle. Funguje tak, že ak potrebuješ zijsť strmý a klzký (voda, prach, sneh) kopec, obrátiš sa tvárou smerom dolu kopcom a každú nohu pootočíš o 45 stupňov od seba. Pri každom došľape nohy držíš stále v tom istom smere.

Členky budeš mať pevnejšie a podrážky sa budú menej šmýkať, a keď padneš, tak budeš mať boľavý zadok namiesto rozbitej držky. Funguje to však len, ak máš na sebe pevné turistikcké topánky s drapákmi, alebo mačky na chôdzu po ľade.

3. Na ľadovcoch žijú ľadovcové myši a (možno) mimozemšťania

Ľadovcové myši sú kamene, ktoré sú pokryté machom po oboch stranách. Keď fúka vietor, ľahko sa po ľadovci šmýkajú a fakt to vyzerá, akoby pred tebou utekali tlupy myší. Vznikajú tak, že kameň raz pristane na ľadovci jednou stranou a z hornej obrastie machom. Neskôr ho vietor alebo tečúca voda otočí a kameň obrastie z druhej strany.

O ľadovcové myši sa zaujíma dokonca aj NASA, nakoľko v nich boli objavené mikroorganizmy, ktoré sú schopné prežiť v extrémnych mrazoch a teple a s inými formami života na zemi majú len pramálo spoločného. Preto niektorí vedci z NASA veria, že môže ísť o mimozemskú formu života, ktorá sa sem k nám dostala v minulosti na asteroide.

Takže ak chceš vidieť mimozemšťanov, tak na ľadovci sa ti to podarí.

4. Ako sa napiť z ľadovcového potoka aj bez fľašky?

Ak si smädný a jediná voda, ktorú okolo máš, je ľadovcová alebo tečúca voda v rieke, hoď si na prúd vody kus dreva, opri sa oň rukami a pi. Nemusíš riešiť fľašku a miesto, kde je voda dosť rýchla, aby sa dala nabrať. Takto sa napiješ hneď a ešte si aj zaposiluješ na chrbát a brucho.

5. Aké je to nosiť na nohách mačky?

Len čo si mačky poriadne pripevníš na nohy, je ľahké v nich chodiť. Ak po pár minútach pomalej chôdze zistíš, že ti nesedia, môžeš si ich zase dotiahnuť alebo previazať.

S mačkami na nohách.

Pri nosení mačiek si daj pozor na nasledovné:

  • Obuj si na seba topánky, ktoré sú dosť pevné a ak si ich poškodíš, nebude ťa to mrzieť.
  • Mačky sa na topánky priväzujú veľmi na pevno a môžu ti ich poškodiť.
  • Pri chôdzi pokladaj nohy ďaleko od seba, aby si si drápmi na nohách neroztrhal spodok nohavíc.
  • Keď ideš hore kopcom, pokladaj jednu nohu v 45 stupňovom uhle – budeš maž podstatne viac stability.
  • Mačky fungujú skvele na snehu a ľaďe, ale nie na skalách. Pozor na miesta, kde sa ľad roztopil a odkrýva skaly pod ním.

Mačky sú ostré a tak sa pobybuj veľmi pomaly a opatrne. Môžeš nimi zraniť nielen seba, ale aj ľudí okolo seba.

6. Ako dlho strávim na ľadovci?

To záleží od konkrétnej tour, ktorú si vyberieš. My sme na ňom strávili okolo hodinky a pol a bolo nám málo, ale ostatní z našej skupiny sa už tešili zase naspäť.

7. Čo si obliecť?

Na fotkách to možno vyzerá ako celkom príjemná prechádzka, ale nezabúdaj, toto je Island – krajina ľadu a ohňa. Na ľadovci je zima, fúka tam vietor kvôli absencii stromov a počasie sa za 5 minút môže zmeniť z príjemného slnečného na ľadovú búrku.

Aj keď počasie vyzerá fajn, určite si zober:

  • oteplováky, vrch aj spodok
  • turistické dlhé nohavice
  • vetruvzdornú hornú vrstvu (ideálne aj s kapucňou)
  • rukavice (stačí aj jeden tenší pár)
  • niečo na hlavu na ohriatie uší (tenká čiapka alebo dobrá čelenka)
  • teplejšie ponožky
  • pevné turistické topánky (vhodné na upevnenie mačiek)
  • slnečné okuliare (na ľadovci je slnko veľmi prudké a znásobené odrazom od snehu)

8. Krém na opaľovanie!

Na ľadovci je chladno a veterno a tak zdanie môže klamať. Ak si dáš dole rukavice alebo rozopneš bundu a odhalíš krk, určite sa natri opaľovacím krémom.

9. Ako zostať v bezpečí

Ľadovec je nebezpečné miesto. Určite naň nechoď sám bez skúseností. Pod ľadovcom tešú ľadovcové rieky, do ktorých sa môžeš ľahko prepadnúť. Zhora sú prakticky neviditeľné a nádej dostať sa z nich von je mizivá. Alebo, ak sa poškmykneš a pri páde sa nešťastne otočíš mačkami hore kopcom, nebudeš už vedieť zabrzdiť. Na strmom ľade rýchlo naberieš rýchlosť a zastavia ťa až skaly v ľadovcovej lagúne.

Preto na ľadovec nikdy nechoď sám. Keď kráčaš v skupine, vždy choďte v „tučniackom zástupe“. Čo to znamená? Je to jednoduché, idete skrátka v rade za sebou, nie ďaleko od seba, ale ani nie príliš blízko, aby ste si navzájom nešliapali mačkami po pätách. Prvý v zástupe by mal vedieť vybrať bezpečnú trasu ďalej. Nezabúdaj, ľadovec vie byť nebezpečný, ak šliapneš na zlé miesto.

10. (BONUS) Ako si spraviť foto šplhajúc na ľadovec… bez šplhania

Tento trik ostane navždy tajomstvom. 🙂

Fakty o výstupe

Pred výstupom mali s ľadovcami nulové skúsenosti a nulové vybavenie, a tak sme išli na istotu. Výstup sme si objednali cez firmu Glacier Guides. Dopoludňajší výstup Explorer na ľadovec a poobedná plavba ľadovcovou lagúnou nás vyšiel na 17 000 ISK na osobu (v kombo akcii), pričom na samotnom ľadovci sme strávili asi 3 hodiny.

V cene bolo zahrnuté kompletné vybavenie, vrátane mačiek.

Krátky záver

Bol to výnimočný deň a jednoznačne skvelé dobrodružstvo. Prial by som ti zažiť čistý, ostrý vzduch a nekonečné bielo, ktoré na ľadovci vládne.

Ak by sme šli znovu, tak by sme si určite zvolili dlhšiu variantu, pri ktorej by sme na ľadovci strávili viac času. Je to úplne iný svet a aj po troch hodinách sme si želali, aby sme ho mohli objavovať ešte trochu dlhšie.

Tak na čo čakáš? Už máš kúpené letenky na Island?

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here