Ako nový študent v Bazileji som ešte presne nevedel, čo od tohto mesta čakať. O to viac ma zaujalo, keď sa začalo hovoriť o Fasnacht, alebo „drey scheenschte Dääg“ (nikto samozrejme nevedel, ako to vysloviť a nieto ešte napísať, ale znamená to „tri najkrajšie dni“ po švajčiarsky). Netrvalo dlho a už som stál v strede mesta o štvrtej ráno (trochu (ne)skoro na môj vkus) v očakávaní môjho prvého „Morgestraich“. Predsa ale radšej od začiatku.
O Fasnacht v Bazileji ako o festivale odchodu zimy som už predtým počul, ale nikdy som nevedel, čo si pod ním predstaviť. Rýchlo som to zistil. Môj internát stál tesne pri hlavnej ceste, kadiaľ celý festivalový sprievod prechádzal a tak sme mali to „šťastie“ tri dni si užívať bubny a hru na flauty. V tento čas pochodujú Baselom zástupy ľudí, a v tých najstrašidelnejších maskách, aké som kedy videl, vyzerajú trochu ako Kuko na steroidoch – veď pozrite na fotky. Pritom hrajú na flauty a bubny, vraj aby odstrašili zimu a mohla prísť jar. Zatiaľ sa im to očividne darí.
Čo pri tomto sviatku nesmie chýbať, sú všadeprítomné konfety. Obhadzujú sa nimi všetci na ulici, ľudia v sprievode, deti no a samozrejme aj pripití študenti. Po návšteve Fasnacht som si našiel konfety v bunde, vo vlasoch, v spodkoch a raz som vyťahoval konfety aj z jedla.
Každý rok odštartuje celý festival takzvaný „Morgestraich“, ktorý som už spomínal vyššie. Ráno (švajčiarsky, takže na sekundu presne) o štvrtej sa pred zástupom prihliadajúcich vypnú svetlá a lampy v celom centre mesta kedy sa bubnovanie a flautovanie začína. Ľudia v maskách, lampášmi na hlavách a veľkými kočmi začnú pochodovať mestom. Stojac v centre temného mesta osvetleného len lampášmi a pomaľovanými vozňami som mal pocit, akoby som stál v minulosti v meste z nejakého farebného fantasy.
Fasnacht má svoje prísne pravidlá (konfety sa nesmú dvíhať zo zeme a znovu hádzať, nesmiete mať masky, ak nie ste súčasťou sprievodu, tiež žiadne maľovanie na tvár, atď.). Jedna polovica Bazilejčanov berie Fasnacht smrteľne vážne. Je to pre nich vrchol sezóny, kedy mimochodom každý z Bazelu dostane tri dni voľna (pondelok až streda). Pre druhú (pragmatickejšiu?) polovicu je to príležitosť na tri dni si vypiť. V stredu poobede je to už na nich vidieť a bubnovanie pomaly ustáva. Po troch dňoch je to úľava.
Ak sa tiež vyberieš do Bazileje v tieto magické dni, prečítaj si nižšie pár tipov, ktoré ti ju pomôžu prežiť.
Toto mi pomohlo prežiť fasnacht v Bazileji
- Ak na festival chceš ísť, kúp si oficiálnu „Fasnacht“ plaketu. Je to malý odznak, ktorý si každý návštevník musí pripnúť viditeľne na kabát. Každý rok sa predávajú v troch verziách (bronzová, strieborná a zlatá), pričom bronzová stojí 9 CHF, strieborná 18 CHF a zlatá 45 CHF. Vo funkcii medzi nimi nie je rozdiel, takže si môžeš kľudne kúpiť tú bronzovú, aby si ušetril. Ak ju nemáš, dostaneš extra dávku konfiet za tričko!
- Nezbieraj konfety zo zeme. V obchodoch sa v čase fasnacht dajú kúpiť celé vrecia čistých za pár frankov.
- Na Morgestraich si dávaj pozor na svoje cennosti. Skoro ráno je tam tlačenica a tma (svetlá v celom centre sú zhasnuté), čo láka zlodejov, aj vo Švajčiarsku. Kamarátka tak prišla o telefón.
- Rešpektuj pravidlá – žiadne masky ak nie si v sprievode, zakázaná je akákoľvek pyrotechnika a účinkujúci majú vždy prednosť. Raz známemu jeden z účinkujúcich počas „Morgestraich“ vynadal za fotenie s bleskom, takže neodporúčam ani to. Aj to chápem, kazí to atmosféru.
- Zober si so sebou radšej tvrdší alkohol a poriadne teplé oblečenie. Aj keď cez deň môže byť pekne, nadránom prituhuje a vtedy človeka láka viac trocha páleného ako studené pivo.