Najlepšie cestovné batohy pre rok 2021
Hľadáš najlepší batoh na cestovanie? Či už je to len na pár dní na dovolenku, alebo na dlhodobú cestu okolo sveta, je dosť ťažké nájsť batoh, ktorý by ti sedel po všetkých stránkach. V tomto rozstrele nájdeš tie najlepšie batohy, ktoré sa dajú na Slovensku zohnať v roku 2021.
Dobrý batoh musí byť v prvom rade pohodlný, sám batoh ti musí „pomôcť“ udržať v ňom poriadok a samozrejme ideálne je, aby sa ti hneď za rohom nerozpadol, ale niečo vydržal.
Cestoval som po celom svete už vyše troch rokov. Nosil som na chrbte fantastické batohy a cestu si neskutočne užíval, ale mal som „tú česť“ mať na chrbte aj batohy, ktoré som nenávidel od prvého momentu, čo som si ich vyložil na chrbát.
Prešiel som s nimi typické backpackerské destinácie ako Vietnam či Nový Zéland, ale aj kopec služobných ciest po Švajčiarsku, Španielsku, či dokonca prešiel na motorke Vietnamom. Preto zo skúsenosti presne viem, čo treba na ruksaku hľadať. Vyskúšal som počas cesty niekoľko batohov. V tomto článku ti predstavím svojich úbľúbencov a poradím ti, ako si vybrať ten najlepší na cesty do roku 2021.
A ešte drobná poznámka – v tomto článku nie sú žiadne sponzorované odkazy ?. Nikto mi nezaplatil za to, že som tu uviedol „ich“ batoh. Všetky odporúčania uvádzam na základe mojej osobnej skúsenosti a to je naozaj niečo, čo ti dúfam pomôže lepšie si vybrať.
Ako vyzerajú najlepšie cestovateľské batohy pre rok 2021? Poďme sa na to pozrieť.
Ak sa ponáhľaš, tak si hneď vezmi ten celkovo najlepší batoh pre rok 2020.
Osprey Farpoint 40l
✔️ Maximálny povolený rozmer príručnej batožiny ✔️ Ľahký, ale odolný materiál
✔️ Perfektný na cestovanie len s batohom ak prespávaš na hosteloch
Na čo hľadieť pri výbere batohu
Ak cestuješ často, alebo ak plánuješ dlhú cestu po svete, určite si vyber ten najmenší a najľahší možný batoh, ktorý ti postačuje. Ver mi, menej je v tomto prípade naozaj viac. Hľadaj verzatilitu a ideálne je, ak sa tvoj batoh vôjde do maximálnych rozmerov príručnej batožiny väčšiny aeroliniek.
Keď si vyberáš svoj nový batoh, tu je kompletný zoznam bodov, na ktoré je dobré pri výbere prihliadať:
? Vyhovuje ako príručná batožina? Nekecám ak poviem, že toto je jedna z najväčších výhod, ktorý tvoj nový batoh môže mať. Ak sa ti batoh zmestí na palubu väčšiny aeroliniek, ušetríš čas pri odbavení a vyzdvihnutí batožiny, rovnako ako aj peniaze, keďže batožinu navyše nepotrebuješ. Väčšina štandardných aeroliniek povoľuje maximálny rozmer príručnej batožiny 55 x 40 x 23 cm (s drobnými obmenami). V prípade nízkonákladoviek ako RyanAir a WizzAir to neplatí, tam sú rozmery už naozaj veľmi malé, no stále je možné si prikúpiť palubnú batožinu v klasických rozmeroch, ktorá je lacnejšia ako tá odbavená. V tomto zozname som túto výhodu pri každom batohu vypichol
? Otváranie z prednej časti (toto si zamiluješ!). Množstvo batohov sa plní zhora, pričom navrchu je aj zips, ktorým sa batoh uzavrie. Jemne povedané, toto je pre cestovné ruksaky pekne naprd. Znamená to, že keď sa snažíš dostať k niečomu na dne batohu, musíš ho celý najskôr vyhádzať. Batohy s otváraním celej prednej časti sa naopak dajú rozopnúť odhora až dolu, čím je všetko ihneď pekne po ruke.
? Bedrový pás. Batohy, ktoré majú bedrový pás, pomáhajú preniesť viac hmotnosti z pliec a chrbta na bedrá a sú tak podstatne lepšie na dlhodobé nosenie na chrbte. Pri výbere batohu nad 25 litrov (ktorý bude naložený ťažší), je bedrový pás podľa mňa jednoducho nevyhnutný.
? Priehradka na notebook. Oddelená, mäkkšia priehradka na notebook ti chráni tvoju elektroniku. Samozrejme, nemusíš ju použiť na notebook, ale napríklad na knihy, elektronickú čítačku kníh, tvoj pas, denník, alebo na dokumenty, ktoré by si si nerád priniesol domov pokrčené (ja som si v nej niesol certifikát „Compostela“ z legendárnej pútnickej cesty do Santiaga).
? Odolnosť voči dažďu a vode. Batoh je len schránka, no to dôležité sa skrýva vovnútri. Samozrejme nechceš, aby ti obsah batohu premokol. Ak tvoj vybraný batoh vode-odolný nie je, môžeš si na neho prikúpiť obal proti dažďu, alebo naňho proste navliecť väčšiu igelitovú tašku. Na väčšinu bežných dažďov to v pohode stačí.
⛺ Úchyty na ďalšie predmety z vonkajšej časti batohu. Niekedy sa možno stane, že si potrebuješ zabaliť pár vecí, ktoré sa do vnútra batohu jednoducho nezmestia. V takých chvíľach prídu vhod úchyty na uviazanie napríklad topánok (aby za pochodu uschli po prudkom lejaku), spacáku, karimatky, alebo v mojom prípade aj ukulele.
? Oddiel na zbalenie popruhov. Výrobcovia batohov pochopili, že batoh nenesieš vždy len na chrbte, ale niekedy potrebuješ niekam zbaliť všetky popruhy a šnúry, ktoré z neho trčia. To platí hlavne v prípade, keď odbavuješ batoh do podpalubia lietadla alebo do autobusu a čokoľvek, čo z neho trčí, sa môže kdekoľvek pri prevoze zachytiť a odtrhnúť. Ak sa dajú všetky popruhy bezpečne zbaliť do osobitného oddielu, je to obrovská výhoda.
Ďalšie veci, ktoré sa oplatí mať, ale nie sú nevyhnutné: uzamknuteľné zipsy (očká na zipsoch, ktoré je možné zomknúť malým zámkom a tým pádom zabezpečiť obsah batohu), dobré a hlavne PEVNÉ rukoväte (keď batoh nesieš v rukách), vnútorné a vonkajšie sťahovacie popruhy (na stiahnutie obsahu batohu a pomoc pri organizovaní toho bordelu vo vnútri), reflexné prvky na vonkajšom povrchu (pre lepšiu viditeľnosť v noci, ideálne na popruhoch vpredu a aj v zadnej časti batohu), odnímateľný malý denný batoh (keď so sebou potrebuješ na pláž iba plavky, vodu a opaľovací krém a nie všetko, čo máš na chrbte).
Malý tip: ak nevieš, či má batoh na sebe reflexné prvky, odfoť ho so svojim telefónom so zapnutým bleskom. V blesku fotoaparátu na výslednej fotke krásne uvidíš, čo všetko na ňom odráža svetlo.
Ideálna veľkosť batohu
15-30 L
Príliš malý! Vhodný možno na víkendový výlet, alebo ak sa zbalíš naozaj extrémne minimalisticky. Takéto batohy sú spravidla vhodné ako denné batohy alebo na dochádzanie do práce, ale nie na dlhšie cesty.
35-45 L
Ideál! Vhodný na kratšie tripy, ale aj na niekoľkotýždňové či niekoľkomesačné výlety. Navyše často rozmermi ešte stále spĺňajú podmineky príručnej batožiny do lietadla. Ak je to čo len trochu možné, snaž sa pobaliť do maximálne 45 litrového batohu.
50-65 L
Ešte stále dobré, ak potrebuješ viac priestoru. Priznajme si, nie všetci si vieme zbaliť naľahko. V tejto kategórii získaš viac miesta na svoje veci na úkor vyššej hmotnosti.
70-120+ L
Príliš veľké. Toto sú naozaj krosny a expedičné batohy na viacdňové túry, ktoré samé osebe vážia niekoľko kilogramov. Ak nepotrebuješ mať nevyhnutne stan a spacák zbalený vovnútri batohu, tak do tejto kategórie radšej nesiahaj.
Priznám sa, ja osobne verím, že menej je viac a tak som už 3 roky na cestách pobalený len v 40 L batohu (väčšinou však cestujem v krajinách, kde je akurát teplo).
Príručné batohy (spravidla maximálne do 40 litrov) sú často tie najlepšie batohy na cestovanie, ak prespávaš v hosteloch, hoteloch, couchsurfingoch a nepotrebuješ si so sebou priniesť menej skladné veci, ako stan či teplý spacák (ktoré sa dajú zvonka pripevniť aj na 40-litrový batoh, problém však nastáva, keď si potrebuješ všetko pobaliť do lietadla). So 40-litrovým batohom si zvykneš baliť menej vecí, čo znamená menej hmotnosti na chrbte, čo oceníš nielen ty, keď budeš v Indii potrebovať pobehnúť na odchádzajúci vlak, ale aj tvoja chrbtica.
Najlepšie batohy pre rok 2020
Celkovo najlepší batoh a zároveň ideálny batoh ak plánuješ prespávať v hosteloch.
Osprey Farpoint 40l
✔️ Maximálny povolený rozmer príručnej batožiny (o pár cm väčší, ale stále v tolerancii)
✔️ Ideálny na dlhodobú cestu v rámci teplej klímy
✔️ Uzaknuteľné zipsové očká ✔️ Ľahký, ale odolný materiál
✔️ Možnosť zbaliť popruhy ✔️ Bedrový pás ✔️ Priehradka na notebook
✔️ Množstvo oddelov na zogranizovanie vnútra batohu + sťahovacie popruhy
❌ Ostro zelená farba vnútra – výrobca tvrdí, že je v ňom ľahšie vidieť predmety pri nedostatku svetla, ale nie každému sa tento design páči
❌ Chýbajú úchyty na spacák a iné predmety a tak treba improvizovať
? Hmotnosť: 1,4 kg Rozmery: 53,3 x 35,6 x 22,9 cm Objem: 38-40L (podľa verzie)
? Cena: 100-120 EUR
V backpackerskej komunite je Osprey Farpoint 40 absolútnou klasikou. Choď do ktoréhokoľvek hostelu kdekoľvek na svete a je slušná šanca, že jeden z piatich ubytovaných bude mať na chrbte práve tento batoh. A je to z dobrého dôvodu.
Je to ideálny batoh ak plánuješ prespávať v hosteloch alebo v couchsurfingu. Na svoju hmotnosť poskytuje veľký priestor a zároveň je možné ho použiť ako 2v1 – ako príručnú batožinu, ale so zbalenými popruhmi aj ako odbavenú do podpalubia lietadla. To všetko za relatívne nízku cenu v tejto kategórii.
Sám som ho použil na moju 3-ročnú cestu okolo sveta (miestami preplnený) vo všetkých zemepisných šírkach. Okrem pohodlných presunov medzi ubytovaním som ho zobral so sebou aj na 19-dňovú pešiu túru z talianskej Bologne do Ríma. Na chrbte som ho mal denne a nikdy ma nesklamal.
Farpoint 40 je veľmi pohodlný vďaka nastaviteľnému bedrovému pásu a polstrovanej chrbtovej časti. Šesť nastaviteľných sťahovacích popruhov ti umožňuje rozložiť hmotnosť po celom chrbte, takže Farpoint 40 nie je na pleciach priťažký ani po celodennej túre.
Samozrejme, ako každý batoh má aj Farpoint 40 pár nevýhod. Chýbajú ďalšie úchyty a očká, ktorými by sa z vonkajšej strany dali na batoh pripevniť ďalšie veci, ako napríklad karimatka a spacák. Vnútro batohu (vo väčšine modelov) je prevedené v ostro-zelenej farbe, čo síce podľa výrobcu pomáha nájsť v ňom stratené predmety pri horšom svelte, ale nevyzerá to zrovna úžasne. No a v neposlednej rade, kapsu na notebook by som prijal bližšie k chrbtovej časti batohu (nachádza sa v prednej), kde by sa hmotnosť ťažšieho notebooku či kníh lepšie niesla.
Pri tejto cene však ide o zanedbateľné nevýhody. Osprey Farpoint má v tomto rozstrele jednoznačne najlepší pomer cena/výkon a tak ho beruem ako najlepší batoh pre rok 2020.
Už som spomenul, že existuje aj ženská verzia? Čítaj ďalej!
Najlepší batoh pre dámy so špeciálnym dámskym strihom, prispôsobený na menšie postavy.
Osprey Fairview 40l
✔️ Rovnaká výbava ako Osprey Farpoint 40L
✔️ Špeciálny strih s polstrovaním chrbtovej časti a popruhov vhodný pre dámy
✔️ Viacero farebných prevedení
❌ Iba jedna veľkosť (S/M) namiesto dvoch (S/M a M/L)
? Hmotnosť: 1,4 kg Rozmery: 53,3 x 35,6 x 22,9 cm Objem: 40L
? Cena: 100-120 EUR
Osprey Fairview 40 ponúka rovnaké vybavenie ako Farpoint, ale jeho strih je prispôsobený nežnejšiemu pohlaviu. Ide o samostatný produkt, ktorý je určený špeciálne pre ženy a napriek tomu, že s Farpointom má toho veľa spoločného, určite si zaslúži osobitný odstavec.
Asi najvýraznejším rozdielom od Farpointu je prevedenie popruhov na ramená. Sú úžšie, ale pritom rovnako polstrované ako pri Farpointe. To najdôležitejšie však je, že majú odlišný tvar. Namiesto toho, aby prechdázali priamo cez ramená, popruhy na Fairview sú zľahka zostrihnuté a zahnuté, čím sa podstatne lepšie nesú na chrbte. Zatiaľ čo pri Farpointe je niekedy potrebné zopnúť si popruhy dohromady, lebo sa po pleciach kĺžu na strany (hlavne pri užších ženských ramenách), popruhy na Fairview sa lepšie zakrivia okolo ženského tela a zobraňujú tomu, aby sa zošuchli.
Fairview sa dá zohnať vo viacerých farbách a na rozdiel od Farpointu sa vyrába len v jednej veľkosti (S/M) a nie v dvoch (S/M a M/L). Fairview séria má aj ďalšie veľkosti, ak potrebuješ na pobalenie sa viac miesta – konkrétne 40L, 55L a 70L.
Najlepší univerzálny batoh na dlhšie cesty, keď chceš to najlepšie a nevadí ti utratiť za batoh trošku viac.
Peak Design Travel 45l
✔️ Nekompromisný design a materiál, s rozmermi stále v norme pre palubný batožinu
✔️ 35L batoh, s možnosťou rozšírenia až na 45L, prípadne stiahnutia popruhmi na 30L
✔️ Skryté kapsy na pas, doklady a peniaze ✔️ Bedrový pás
✔️ Skvele prístupná kapsa na notebook, umiestnená blízko chrbtovej časti
✔️ Batoh je možné rozopnúť zo všetkých strán ✔️ Viacero rukovätí na prenášanie
✔️ Možnosť zbaliť popruhy ✔️ Úžasné množstvo kapsičiek a oddielov vovnútri
✔️ Dve farebné prevedenia ✔️ Možnosť skryť bedrový pás a všetky popruhy
❌ Výrazne vyššia cena
❌ Oproti podobne veľkým batohom je ťažší, keďže ponúka viac kapsičiek a vymožeností
? Hmotnosť: 2,05 kg Rozmery: 56 x 33 x 23 cm (alebo x 29 cm) Objem: 45L
? Cena: 340 EUR
Peak Design Travel 45L bol pre mňa veľkým prekvapením. Mal som možnosť vyskúšať ho v Austrálii počas working holiday (celý článok o working holiday v Austrálli). A musím povedať, že zatiaľ čo Osprey Farpoint 40 zvíťazil v tomto rozstrele vďaka skvelému pomeru cena/výkon, Peak Design Travel je lepšou voľbou, ak ti nevadí za batoh utratiť trochu viac.
Úplne prvé, čo ťa pri Peak Design zaujme, je absolútne nekompromisný výber materiálov, design a prevedenie všetkých ich výrobkov. Chrbtová časť, ramenné popruhy a aj bedrový pás sú výnimočne dobre polstrované s neuveriteľným zmyslom pre detail a sú tak veľmi pohodlné.
Kapsa na notebook je umiestnená v chrbtovej časti batohu, čím umožňuje prenášať aj väčší notebook. Najťažie predmety (ktorým notebook jednoznačne je) je najlepšie umiestniť čo najbližšie k chrbut, aby bola jeho hmotnosť rozložená. Ak potrebuješ viac priestoru, hlavný oddiel batohu je možné rozsipsovať a získať tak viac miesta na oblečenie, dohromady až 45L. Na kratšie výlety do 7 dní si teda batoh necháš menší, ale ak potrebuješ viac miesta na dlhší výlet, nemusíš hneď siahať po inom batohu.
Peak Design Travel spĺňa normy ako príručná batožina do lietadla a tak nie je problém s ním nastúpiť bez ďalších okolkov rovno na palubu. Prísne povedané, normy spĺňa len vo svojej menšej forme, ale niekedy sa ti podarí prekĺznuť aj so zväčšeným batohom. Aerolinkám nadrozmerné batohy spravidla nesmrdia tak, ako nadrozmerné pevné kufre, pretože batoh je flexibilnejší a stalčiteľnejší, a tak ich často skrátka neriešia.
Popruhy na ramená je možné šikovne zbaliť do zadnej časti batohu v prípade, že ho potrebuješ odbaviť do batožinového priestoru lietadla. Toto oceníš najmä keď máš batoh rozzipsovaný a narvaný extra vecami.
Peak Design vyrába k tomuto batohu množstvo príslušenstva (pre férovosť treba povedať, že nie zrovna lacného), ktoré je vyrobené z rovnakého materiálu a navrhnuté tak, aby do batohu perfektne sedelo. Batoh tak môžeš používať na prenos kompletného fotografického vybavenia, rozdeliť ho pomocou „packing cubes“ na niekoľko oddielov, alebo doň zabaliť hneď niekoľko párov obuvi v osobitných vreckách.
Medzi hlavné nevýhody patrí určite fakt, že je trochu ťažší, čo je však pochopiteľné pri veľkom množstve taštičiek a oddielov v jeho vnútri. Zároveň je však výrazne najdrahším batohom v tomto rozstrele a tak určite nie je pre každého. Za túto cenu však dostaneš fantastický batoh v nekompromisnom vyhotovení, ktorý ti so štipkou starostlivosti vydrží celé roky a budeš mať skvelý pocit zakaždým, keď sa doň budeš baliť, alebo keď ho budeš niesť na chrbte.
Najlepší väčší batoh navyše s odnímateľným meším denným batohom na behanie po meste.
Osprey Farpoint 55l
✔️ Malý batoh je možné použiť ako príručnú batožinu a veľký odbaviť do podpalubia lietadla
✔️ Ideálny na dlhodobú cestu do viacerých klimatických pásiem
✔️ Uzaknuteľné zipsové očká ✔️ Ľahký, ale odolný materiál
✔️ Možnosť zbaliť popruhy ✔️ Bedrový pás ✔️ Priehradka na notebook
✔️ Väčšie množstvo oddielov na zogranizovanie vnútra batohu + sťahovacie popruhy
❌ Trochu menšia kapsa na fľašu s vodou
❌ Väčší batoh neobsahuje oddiely ani vrecká, ktoré by ti pomohli s organizovaním obsahu
? Hmotnosť: 1,78 kg Rozmery: 64 x 34 x 30 cm Objem: 40L + 15L
? Cena: 120-140 EUR
Osprey Farpoint 55 nie je len väčšou verziou Farpointu 40, ale celkovo iným batohom s inou filozofiou. Zatiaľ čo Farpoint 40L je plne prispôsobený na to, aby vyhovoval ako príručná batožina, 55L sa na nič podobné nehrá a radšej ti umožní mať viac priestoru. Navyše ho rozumne rozdeľuje tak, ako ho naozaj potrebuješ – 40L väčší batoh na veci, ktoré so sebou prenášaš na dlhšej ceste a malý denný batoh na všetko, čo pri sebe potrebuješ mať neustále. Prídeš na hostel, celý batoh šlahneš na zem, odzipsuješ ten menší a ťaháš rovno do mesta. Proste cool!
Farpoint 55 som mal možnosť vyskúšať na niekoľkodňové turistické výlety na Novom Zélande a ihneď som si ho zamiloval. Mám na ňom rád hlavne to, ako dobre rozkladá hmotnosť na chrbte (občas aj zabudnem, že ho mám na sebe) a samozrejme priestor navyše, ktorý sa hodí najmä keď prechádzam z hôr do nižších nadmorských výšok a potrebujem si zbaliť bundu, čiapku a inú teplejšiu výstroj.
Musím povedať, že keď som bol s Farpointom 55L ubytovaný na hosteloch, tak som ho používal trochu inak, ako bolo pôvodne zamýšľané. Nikdy sa mi ho nechcelo zipsovať na veľký batoh, ale na rýchly presun som nosil malý batoh vpredu a veľký na chrbte. Vyzeráš potom trochu ako korytnačka, ale aspoň ti malý batoh s tými najcennejšími vecami nikto neukradne.
Pribudli aj popruhy na spodnej časti batohu, ktoré ti umožňujú k batohu priviazať aj stan alebo karimatku (pričom ak sú nevyužité, tak sa dajú stiahnuť, aby neprekážali).
Rovnako pribudli aj malé oddiely na vonkajšej strane batohu, kam je možné vložiť malé drobnosti, ktoré máš rád vždy po ruke (malý sáčok na odpadky, zapaľovač a pod.).
Na tomto batohu je naozaj ťažké nájsť nevýhody, ale za mňa by som spomenul asi len jedinú vec. Vo vnútri hlavného batohu nenájdeš žiadne vrecká alebo oddiely, ktoré by ti pomohli s organizovaním vecí. Vyzerá to naozaj tak, že Osprey určilo túto časť batohu čisto na oblečenie a väčšie predmety, ako knihy. Bolo by fajn mať aspoň jeden oddiel alebo vrecko na drobnejšie predmety. Celý problém sa dá však vyriešiť tým, že použiješ kocky na skladovanie oblečenia, alebo iné sieťky, ktoré ti pomôžu predmety v batohu aspoň trochu usporiadať.
Najlepší batoh na kratšie cesty pre tých, pre ktorých je dôležitý štýlový design a vyzerať pri cestovaní skrátka dobre.
The North Face Overhaul 40
✔️ Dokonalý na kratšie cesty pre tých, ktorí so sebou potrebujú nosiť veľa elektroniky
✔️ Skvelý design a niekoľko farebných prevedení
✔️ Ľahké otvorenie priehradky na laptop pre rýchly prístup pri kontrole na letisku
✔️ Osobitný zipsovateľný priestor na topánky ✔️ Bedrový pás
✔️ Hlavnú časť batohu je možné rozzipsovať a zväčšiť tak jeho objem
✔️ Možnosť zbaliť popruhy ✔️ Úžasné množstvo kapsičiek a oddielov vovnútri
❌ Oproti konkurencii je na svoj objem trochu ťažší
❌ Svetlý design je náchylnejší na zašpinenie
❌ Overhaul nie je možné otvoriť až tak doširoka ako ostatné batohy na tomto zozname
❌ Bedrový pás je menší a nie je tak vhodný na dlhé vzdialenosti s plnou záťažou
? Hmotnosť: 1,71 kg Rozmery: 53,4 x 30,5 x 18 cm Objem: 41L
? Cena: 140 EUR
The North Face Overhaul 40L je ideálnym batohom pre digitálnych nomádov a blogerov, ktorí sa často presúvajú medzi teplými destináciami s množstvom elektroniky na chrbte. Mal som možnosť si ho vyskúšať v Thajsku, kde je komunita digitálnych nomádov veľmi početná. A je ľahké pochopiť, prečo ho milujú.
Overhaul je nenápadný, no pritom na chrbte veľmi dobre vyzerá, najmä ak je jeho hlavný oddiel zozipsovaný. K dobrému výzoru prispieva aj veľmi pekná jemne šedá farba, ktorá z neho robí na oko exkluzívny batoh, ktorý vyzerá skvele na chrbte a aj na Instagrame ?.
Kapsa na notebook je dominantou celého batohu a nachádza sa priamo pri chrbtovej časti. Umožňuje ti tak do nej vložiť aj väčšie laptopy a ich hmotnosť nie je problémom, lebo je v blízkosti tvojho chrbtu ideálne rozložená. Ak potrebuješ viac priestoru, hlavný oddiel batohu je možné rozsipsovať a získať tak viac miesta na oblečenie.
Overhaul spĺňa normy ako príručná batožina do lietadla (ak je hlavný oddiel batohu zozipsovaný a celý batoh je menší) a tak nie je problém s ním nastúpiť bez ďalších okolkou rovno na palubu.
Popruhy na ramená je možné šikovne zbaliť do zadnej časti batohu v prípade, že ho potrebuješ odbaviť do batožinového priestoru lietadla. Toto oceníš najmä keď máš batoh rozzipsovaný a narvaný extra vecami.
Overhaul je navyše najlepším batohom v tomto zozname čo sa týka organizácie jeho vnútornej časti – poskytuje veľké množstvo malých oddielov a kapsičiek na drogériu, písacie potreby, alebo jednoducho na roztriedenie oblečenia. Zaujímavá je aj špeciálna skrytá priehradka na pas, ktorá sa nachádza ukrytá v chrbtovej časti.
Medzi hlavné nevýhody patrí určite fakt, že je trochu ťažší, čo je však pochopiteľné pri veľkom množstve taštičiek a oddielov v jeho vnútri. Bedrový pás je trochu menší a menej polstrovaný, čo vysvetľuje, že Overhaul je navrhnutý skôr na kratšie cesty ako na celodenné pochody prírodou.
Celkovo je však Overhaul vynikajúci batoh práve pre tých, ktorí ocenia jeho flexibilitu. Nie každý potrebuje batoh na cestovanie okolo celého sveta, a Overhaul využiješ rovnako dobre na krátkej túre, v meste, pri fotografovaní prírody, alebo na ceste do práce.
Krátky záver
Dobrý batoh a dobrý spacák sú dve najlepšie investície, ktoré na svojich cestách urobíš. Neboj sa preto za ne utratiť trochu viac. V tomto prípade sa šetriť naozaj neoplatí – užiješ si cestu lepšie a tvoj chrbát sa ti poďakuje.
Máš dobrý batoh, alebo poznáš nejaký batoh, ktorý by si v tomto zozname rád uvidel? Napíš mi jeho názov do komentárov a ja ho vypátram na nejakom hosteli u iného cestovateľa a vyskúšam ho ?.