Hovorili nám, že Island je krásna krajina. Klamali. Island je mimo tento svet. Je to ostrov ako vystrihnutý z minulosti, z čias, keď zemi vládli len bohovia, prírodné živly a ľudská predstavivosť.
Hory aj nekonečné pláne sú obmývané búrlivým morom. Ľadovce sa odtŕhajú zo svahov sopiek a padajú do lagún, unášané prúdom riek plných rýb a tuleňov. To všetko a ešte podstatne viac, je Island – krajina ľadu a ohňa.
Ako ušetriť na Islande
Plánujte dopredu. Dlho dopredu. Alebo na poslednú chvíľu – Hlavne počas hlavnej sezóny (od júna do septembra) je Island plný turistov. Dobré a cenovo výhodné ubytovanie je často zarezervované aj rok dopredu. My sme náš júnový výlet plánovali vo februári a tie najlepšie hotely, hostely a Airnb boli beznádejne plné. Plánujte dopredu a zarezervujte si hotely alebo AirBnB, ktoré môžete do niekoľko dní pred pobytom ešte zrušiť. Hlavne AirBnb je v tomto často flexibilné a veľa „hostov“ umožňuje zrušiť pobyt dokonca len deň pred jeho začiatkom. Ak chcete trochu riskovať, môžete striehnuť práve na ubytovanie, ktoré na poslednú chvíľu zrušia iní cestovatelia. Vtedy je však dobré mať záložný plán, lebo ak sa k vám šťastena obráti chrbtom, budete si musieť ustlať na islandskom machu.
Nekupujte vodu v obchode – Na Islande majú bezkonkurenčne najlepšiu vodu v Európe. Chutí mi ešte viac, ako tá vo Švajčiarsku (a to už je čo povedať)! Ak cestujete na Island v lete, zastavte sa pri ktoromkoľvek ľadovci a naberte si viac než 40 ročnú ľadovcovú vodu do všetkého, čo máte po ruke. Chutí perfektne a je zaručene bez chlóru. Rovnako sa dá piť aj voda z vodovodu, nech bývate kdekoľvek. Ľadovcová nebude, ale chutí stále super.
Cestujte stopom – Legendárny spôsob prepravy dlhodobých cestovateľov. Prospieva životnému prostrediu ale aj vášmu rozpočtu. Island je ideálnou krajinou na cestovanie stopom. Veľa turistov si prenajíma auto (najpraktickejší spôsob prepravy) a nadšení z okolitej krajiny a atmosféry Islandu sú ochotní pribrať niekoho na palubu. Väčšina Islandu je prístupná len jedinou cestou, takže sú len dva smery, kam ísť – buď ďalej alebo späť. Takže šance sú naozaj luxusné. Pri stopovaní si dávajte vždy pozor – aj na Islande to má svoje riziká, rovnako ako všade inde na svete.
Bývajte v AirBnB – Ak nechcete stráviť svoj čas na Islande v stane, stále je tu AirBnB. Lacnejšie ako hotely a hostely, hlavne ak cestujete vo dvojici alebo v skupine. Jedna noc v AirBnB vás vyjde od 9000-13000 ISK (približne 70-100 EUR) na noc (stále šialená pálka), ale noc v hoteli či hostel pre dvoch je určite 13000 ISK (asi 100 EUR) a podstatne viac. AirBnB vám navyše umožní pokecať si s miestnymi, ktorí vám často dajú úplne super tipy na ďalšiu cestu Islandom. My sme sa takto dozvedeli o miestnych prírodných horúcich prameňoch, alebo o tom, ako sa pečie tradičný Islandský chlieb. 🙂
Spite každú druhú noc v stane – POZOR, stanovanie v divej prírode je na Islande prísne zakázané a môže byť nebezpečné (na Islande je bežný veľmi silný vietor a počasie, aj s nočnými teplotami, môžu byť nevyspitateľné aj počas hlavnej letnej sezóny). Stan si môžete oficiálne rozložiť len vo vyznačench kempoch. Napriek tomu sme videli pár ľudí, ktorí stanovali na divoko, zvyčajne ďalej od cesty, kde neboli na očiach. My osobne sme na Islande nestanovali, ale viem si predstaviť spať každú druhú noc v stane a kombinovať to s AirBnB, kde si môžete vysušiť veci a poriadne sa vyspať aspoň každú druhú noc. Takto môžete ušetriť až polvicu nákladov na ubytovanie. Určite sa pripravte na všetky výstrelky počasia, a sledujte meteorologické správy! Počasie na Islande sa s vami párať nebude!
Abstinujte alebo si nakúpte alkohol ešte v Duty Free na letisku – Ak si nedáte pozor, alkohol na Islande vám poriadne zatne zuby do rozpočtu, najmä kvôli vysokej spotrebnej dani. Abstinujte, pečeň sa vám poďakuje. Ak abstinovať nemôžete (ako ja 🙂 ), tak si kúpte alkohol ešte na letisku v duty free zóne, tak vám poďakuje aspoň peňaženka. Fľaša tvrdého Islandského alkoholu „Brennivín“ vás vyjde asi na 25 EUR.
Zdieľajte náklady s inými – čokoľvek, čo si zaplatíte, zdieľajte s inými. Prenajmite si loď s kamarátmi. Prenajmite si auto s inými cestovateľmi. Ak nemáte s kým, postnite ponuku spolujazdy do nejakej Facebook skupiny alebo cez portál BlaBlaCar. Super zážitky tak môžete mať aj bez toho, aby ste si kvôli nim museli nechať vŕtať koleno.
Typické ceny na Islande
Ubytovanie – Ubytovanie na Islande je veľmi drahé. Napriek tomu, že sme ho pre náš trip zháňali viac ako 4 mesiace dopredu, bola už väčšina lacnejších možností beznádejne vypredaných. Hostel na osobu vás vyjde na 7500-8700 ISK (asi 60-70 EUR), dobrá lacnejšia dvojlôžková izba so samostatnou kúpeľňou na 12500-15000 ISK (100-120 EUR) na noc. Veľa záleží na polohe a čase, v ktorom sa chcete ubytovať. AirBnB vychádza lacnejšie a často poskytuje aj lepšiu kvalitu. Za dvojlôžkovú AirBnB izbu sme platili od 11200 do 13700 ISK (90-110 EUR) na noc. V niektorých hosteloch si musíte priplatiť za posteľné prádlo, ak nemáte vlastné, takže odporúčam pribaliť si so sebou aspoň ľahký spacák, aby ste sa poplatku navyše vyhli. Ubytovanie bude určite najväčšia položka vo vašom rozpočte a znížiť ju nie je ľahké, nakoľko kempovanie vo voľnej prírode je na Islande zakázané. Ak chcete precestovať celý Island, zvážte prenájom dodávky alebo auta, v ktorom môžete aj prespať. Aj keď je to stále drahá možnosť (20000+ ISK na deň, minimálne 160 EUR), koniec koncov sa vám môže oplatiť, lebo stihnete vidieť viac za menej času.
Doprava – Veľa cestovateľov sa rozhodne precestovať Island stopom, lebo doprava tiež nie je lacná. Prenájom najlacnejšieho auta (bez odporúčaného poistenia) na jeden deň nás vyšiel na 5200 ISK (42 EUR) na deň, ale mali sme šťastie, že sme ho pri prenájme nepoškodili. Inak by sa nám bez poistného výlet poriadne predražil. S poistením sa cena vyšplhá vyššie, na cca 80 EUR na deň (poistenie jednoznačne odporúčam pre pokoj na duši a preto, že Island je naozaj drsná krajina). Alternatíva k prenájmu auta sú autobusy, na ktoré sa dá zakúpiť niekoľkodňový lístok platný na istú oblasť Islandu. Tieto stoja rôzne, ale pre príklad uvádzam aspoň južné pobrežie Islandu (od Reykjavíku po Höfn), ktorá je medzi cestovateľmi najobľúbenejšia. Lístok na 3 dni vás bude stáť 24500 ISK (196 EUR), na 5 dní 36000 ISK (asi 290 EUR), 9 dní 53000 ISK (425 EUR) a 11 dní 60500 ISK (približne 485 EUR). Južná časť Islandu je dobre pokrytá sieťou autobusov Reykjavík Excursions, čím je autobus solídny spôsob prepravy, hlavne ak vám stačí vidieť hlavné atrakcie, ktorých ponúka juh Islandu asi najviac.
Aktivity – Na Islande sa nemáte problém zabaviť zadarmo, hlavne ak ste milovníkom prírody. Raňajky na Čiernej pláži, túry okolo južného Islandu, ale aj národný park Skaftafell poskytuje nespočet aktivít, za ktoré nemusíte platiť. Ak však chcete svoj pobyt obohatiť o niečo viac, pripravte sa na poriadne pálky. Napríklad sa za 17000 ISK (asi 135 EUR) na osobu môžete vybrať na poldňovú túru po ľadovci aj s vybavením (a v zimných mesiacov aj do ľadových jaskýň v samotnom ľadovci v národnom parku Skaftafell!). My sme ju absolvovali s Glacier Guides. Bol to úžasný zážitok, ale privítali by sme kľudne aj dlhšiu, napríklad celodennú túru, ktoré poskytuje tá istá firma za 23000 ISK (185 EUR) na osobu. Snáď ešte viac sa nám páčila 3-hodinová jazda na Islandských koňoch v mestečku Varmahlíð. Organizuje ich firma Hestasport, ktorá má asi najlepší pomer cena/výkon na Islande. My sme za tú našu zaplatili 15000 ISK (asi 120 EUR) na osobu a bol to nezabudnuteľný zážitok.
Jedlo – Reštaurácie a kaviarne sú vo všeobecnosti veľmi drahé. Pre predstavu, káva v bežnej kaviarni stojí okolo 700-1000 ISK (5,5-8 EUR), denná ryba na obed napríklad v našej obľúbenej reštaurácii Fiskfelagid (The Fish Company) vás vyjde na 2590 ISK (asi 21 EUR). Najlepšie je variť si vlastné jedlá z vecí kúpených v potravinách, ktoré sú síce tiež drahé v porovnaní s inými krajinami, ale rozdiely sú podstatne zmysluplnejšie. Bochník chleba stojí okolo 500 ISK (okolo 4 EUR), balík cestovín stojí asi 200 ISK (asi 1,6 EUR). Ostatné potraviny si približne raz tak drahé ako na Slovensku, pričom ovocie a zelenina je veľmi drahá, nakoľko sa musí dovážať. My sme väčšinu Islandu prežili na celozrnných „polystyrénových“ chlebíkoch, cestovinách, konzervovanej zelenine a podobne. Veľmi dobrú hodnotu ponúka islandský skyr, čo je niečo medzi tvarohom a smotanou. Perfektné raňajky plné bielkovín vás na skyre prídu na asi 400 ISK (3,2 EUR) na osobu. Na Islande môžu predávať alkohol len špecializované obchody, takže v potravinách kúpite len veľmi slabé (s asi 2% obsahom alkoholu) pivko, ktoré vás príde asi na 250 ISK (2 EUR) za plechovku. Opiť sa však z neho neopijete. Mäso je veľmi drahé, ale na večer sa dá vo veľkých obchodoch ako Krónan alebo Bónus kúpiť pred koncom záručnej doby až s 50% zľavou. Takže pred večernou grilovačkou vbehnite tam a hľadajte červené nálepky – oplatí sa. 🙂
Na čo si dať na Islande pozor
Počasie, počasie, počasie – Ostrý silný vietor, rýchlo sa presúvajúce búrky a slnko, ktoré necítiť, ale za pár minút vás spáli do červena (či purpurova?). Toto všetko zažijete aj počas hlavnej letnej sezóny. Počas našej cesty na Islande nám predpovede z viacerých stránok nikdy nevyšli. Niektoré hovoria jedno, iné druhé a v teréne príde niečo tretie. Buďte pripravení na všetko! A hlavne, ak je vietor prisilný, spomaľte alebo jednoducho zastavte a počkajte, kým prejde. Z cesty na rovnej pláni vás môže sfúknuť aj s autom, nieto ešte s karavanom alebo prívesom.
Keď šoférujete, sledujte hodiny, nie slnko – V lete na Islande slnko nezapadá. Keď som šoféroval okolo Islandu, mal som pocit, že je stále málo hodín a môžem šoférovať ďalej. Až keď som pozrel na hodinky na ktorých stál čas pár minút po polnoci, zistil som, aký som vlastne unavený. V takom prípade zastavte a zdriemnite si aspoň na 15-20 minút. Ak zaspíte za volanotm, môže vás to stáť podstatne viac, ako len pár minút spánku!
Benzín v nádrži – Tankujte keď môžete. Island je prázdna krajina, kde niekedy až stovky kilometrov nenarazíte na civilizáciu alebo pumpu. Držte si nádrž pre istotu stále plnú!
Dobite si všetko, čo môžete, keď môžete – Podobne ako s benzínom. Pribaľte si so sebou externú baterku na telefón (kľudne aj dve) a nabite si ich vždy, keď máte možnosť. Veľa iných elektronických hračiek sa dá tiež nabíjať z externej batérie. Veci ako e-čítačka, MP3 prehrávač a reprák, čelovky, a dokonca aj GoPro kamery sa dajú nabíjať len na slabom prúde, na ktorý externé baterky stačia.
Ovce – Na Islande žije viac oviec ako ľudí. Ovce neriešia, či prechádzajú cestu na prechode a s radosťou sa vrhajú pod kolesá. Dávajte si na ne pozor a pamätajte, že aj tam, kde sú zdanlivo „sheep-free“ cesty, sa vždy nejaká ovca so samovražednými sklonmi nájde.
Moje príbehy z Islandu
Čoskoro nejaké pribudnú. 😀