Ako platiť v zahraničí – najlepšia banka N26 na cesty
Článok som kompletne aktualizoval: 18.02.2018
Pamätám si ten pocit, keď som si zabookoval prvé letenky na Island a už už som sa nemohol dočkať, kedy sa odlepím od zeme. V myšlienkach som bol už tam, v novej krajine, kde ma čakajú nové miesta, noví ľudia, nové zážitky… a vlastne aj nová mena. V hlave mi skrsla tá najnudnejšia otázka… ako tam vlastne budem platiť? A hlavne, ako sa ubezpečiť, aby som si môj výlet užil hlavne ja a nie moja banka?
Ako sa ubezpečiť, aby som si môj výlet užil hlavne ja a nie moja banka?
Na internete je kopa stránok o tom, ako najlepšie platiť v zahraničí. Stovky článkov predkladajú tisíce možností a skloňujú kreditky, debetky, a podľa mňa nezmyselné rady tipu „Najskôr si rozmyslite, koľko hotovosti budete v zahraničí potrebovať.“ Ako to môžeš vedieť dopredu? Čo je horšie, veľa článkov je zaplatených bankami, ktoré sa zúfalo snažia získať viac klientov.
Pamätám si, ako sa mi hľadanie toho najlepšieho spôsobu po chvíli zhnusilo a modlil som sa za to, aby mi jedna dobrá duša skrátka povedala, ako na to. Tá dobrá duša prišla vo forme Holanďana, s ktorým som pracoval a ktorý precestoval väčšinu krajín sveta. To, čo mi povedal, je v tomto článku.
Ako najlepšie platiť v zahraničí
Veľa cestujúcich ešte stále platí v zahraničí v hotovosti. V snahe ušetriť si mnohí vyberú peniaze z bankomatu ešte na Slovensku a v cieľovej krajine sa ich snažia rozmeniť. Mne osobne tento systém nevyhovuje, pretože:
- Nikdy sa mi nepáčilo prenášať peniaze v hotovosti (hlavne v krajinách Ázie alebo v Amerických veľkomestách), čisto kvôli tomu, že s kopou eur vo vrecku sa necítim až tak bezpečne. S krádežou nemám skúsenosti (našťastie), ale toho pocitu sa nezbavím.
- Musím hľadať zmenáreň, kde dostanem dobrý kurz. To ma oberá o čas a tým pádom aj o zážitky.
- Keď si peniaze rozmením, mám vždy dilemu, kam ich schovať. Ak bývam na hoteli, vždy si ich uložím do hotelového trezoru. Ale čo s nimi, keď spím v stane na festivale, alebo ak pár dní žijem len z ruksasku?
- A hlavne: ako môžem dopredu na Slovensku vedieť, koľko peňazí budem reálne potrebovať? A koľko ich rozmeniť? Nechcem priletieť späť na Slovensko s miliónom vietnamských dongov vo vačku (čo je, mimochodom, asi 37.3 EUR). Čo potom s nimi?
Najviac teda ušetríš, ak za hranicami platíš nasledovne:
- Otvor si konto v N26 banke. Postup nájdeš nižšie.
- Preveď si naň nejaké peniaze zo svojho slovenského účtu. Ja si prevádzam pravidelne čiastku, ktorú potrebujem na cesty, spravidla okolo 1 000 EUR. Keď sa minú prevediem si ďalšie. SEPA prevod (prevod v rámci EÚ v eurách) ťa vyjde len na 30 centov, pričom nezáleží na prevedenej čiastke. Čím viac prevedieš naraz, tým viac ušetríš.
- Ak sa dá, vždy plať kartou. Kľudne aj za žuvačky v trafike alebo za WC na Islande (áno, aj tam majú platobný terminál). S N26 je to bez poplatku a dostaneš lepší kurz.
- Na miesta, kde neberú kartu, si vyber hotovosť priamo z bankomatu. N26 ti za výber naúčtuje 1,7% z vybranej čiastky, ale dá ti dobrý kurz, takže sa to stále oplatí (aj keď menej, ako platba kartou). Vždy si môžeš vybrať ďalšie peniaze neskôr z ktoréhokoľvek bankomatu a tak je jedno, či si vyberieš, napríklad, 100 dolárov naraz alebo 50 teraz a ďalších 50 neskôr. Vyber si vždy len toľko, koľko určite minieš v daný deň alebo do konca pobytu.
- Vždy si nechaj vystaviť účet v miestnej mene. Ak ti obchodník vystaví účet v eurách, tak si buď istý, že ho prepočítal tým (pre teba) najhorším kurzom (ak samozrejme neplatíš v krajine, ktorá používa Euro). Vždy si vypýtaj účet v miestnej mene.
- Pri výbere hotovosti ponúkajú mnohé bankomaty prepočet meny na eurá. Ten odmietni – je lepšie, ak ti to prepočíta N26 ich kurzom. Ak ti prepočet spraví banka vlastniaca bankomat, ošklbe ťa.
- Niektoré bankomaty ti navyše pripočítajú poplatok za výber. Vygoogli si, ktoré banky majú aké poplatky. Napríklad vo Vietname som vyberal z jedného bankomatu, ktorý neúčtoval žiaden poplatok, zatiaľ čo ďalší hneď vedľa bral za výber 60 000 dongov (asi 2.2 EUR).
- Nerieš zmenárne, nerieš výmenné kurzy a hlavne cestuj. 🙂
Najlepšia banka na cesty - nemecká banka N26
N26 bola už dlhšie mojou obľúbenou bankou na platenie v zahraničí. Vďaka ich prístupu k poskytovaniu služieb, takmer neexistujúcim poplatkom a skvelým výmenným kurzom som s nimi ušetril na našej ceste už cez 700 EUR. Ide o online banku založenú v Nemecku a na Slovensku je úplnou novinkou. Nemajú pobočky, nemajú bankomaty a s tým spojené náklady. Namiesto toho s nimi spravuješ svoje konto cez krásne spravenú appku. Konto si s nimi otvoríš online len za 10 minút. Nižšie sú fotky z toho, ako to prebiehalo, keď si konto online otvárala Ninka.
Prečo používam na platenie v zahraničí N26
- Vedenie konta majú zadarmo, rovnako ako kartu Mastercard k účtu. Bežné online transakcie, vrátane platenia kartou v zahraničí, sú úplne bez poplatku.
- Nemajú vlastný kurozvý lístok. Na prepočet platieb v inej mene používajú kurz siete Mastercard. Ten je výhodnejší ako kurz ktorejkoľvek slovenskej banky.
- Je to plne online banka a tak si dávajú fakt záležať na svojej appke. Cez tú si u nich spravuješ účet. Na rozdiel od iných bánk je rýchla, prehľadná a hlavne funguje.
- Cez appku môžeš okrem klasických prevodov vybaviť prakticky všetko. Napríklad okamžité blokovanie karty (v prípade krádeže alebo straty), ale aj zmena platobného limitu na karte. Ten si zmením vždy, keď prejdem z drahšej krajiny do lacnejšej. Ak mi niekto kartu na ulici ukradne a nevšimnem si to, napácha podstatne menej škody, kým ju zablokujem.
- Na rozdiel od slovenských bánk, ktoré ti k účtu dajú zadarmo debetnú kartu Maestro, Visa Electron, alebo V-Pay, od N26 dostaneš Mastercard. Tá je v zahraničí podstatne lepšie akceptovaná u predajcov a v obchodoch (podobne ako Visa). Od slovenských bánk môžeš získať Mastercard alebo Visu spravidla len ako kreditku. A jasné, musíš si za ňu priplatiť.
- Z bankomatu si v zahraničí vyberieš peniaze v ktorejkoľvek krajine v ktorejkoľvek mene. Zaplatíš síce poplatok, ale čiastka sa ti prepočíta najvýhodnejším kurzom siete Mastercard. Ak výbery z bankomatu obmedzíš, tak na poplatkoch nezaplatíš takmer nič.
- U N26 si konto otvoríš online za 10 minút a tiež to nič nestojí. Fakt, že netreba ísť nikam na pobočku, z N26 robí ešte lepšiu voľbu pre dlhodobých cestovateľov a digitálnych nomádov.
Nový bežný účet v Nemecku si otvoríš online len za 10 minút
Viac informácii o N26 nájdeš na ich oficiálnej stránke a v ich sadzobníku poplatkov.
Je N26 online banka bezpečná?
Jedna z prvých otázok, ktorú som dostal od mojich známych, keď som si v N26 otvoril účet cez internet. V skratke, áno, N26 je bezpečná banka, ak si držíš svoje heslo v tajnosti (podobne ako PIN kód k svojej slovenskej banke). Ak si teda dávaš pozor, konto ti nikto nevykradne. Navyše, keďže je N26 oficálne registrovanou bankou v Nemecku, je tvoj vklad v nej chránený Nemeckým fondom na ochranu vkladov až do výšky 100 000 EUR, ktorý je garantovaný štátom, teda Nemeckom. Ak by teda N26 skrachovala, tak o svoje peniaze v nej neprídeš. Tým je pravdepodobne ešte bezpečnejšia, ako mnohé slovenské banky – tie sú garantované Fondom na ochranu vkladov garantovaným Slovenskom a tu spravidla nie sú peniaze na nič, nieto ešte na odškodnenie vkladov v krachujúcej súkromnej banke. Odporúčam prečítať aj:
- Prečo by každý cestovateľ mal platiť v zahraničí s N26 na portáli Forbes (v angličtine)
- Je banka N26 bezpečná? zodpovedaná otázka na portáli Quora (v angličtine)
Ako si otvoriť konto v N26 v štyroch krokoch
- Vyplň formulár na otvorenie konta na stránkach N26. Počas vypĺňania zadaj adresu, na ktorú ti príde nová Mastercard.
- Nainštaluj si ich appku pre Android alebo pre iOS.
- Preveď autorizáciu občianskeho preukazu alebo pasu. Cez nainštalovanú appku ti zavolá (video hovor) zamestnanec N26, ktorý skontroluje tvoj pas, občiansky a to, či si naozaj reálna osoba.
- To je všetko, máš konto v Nemecku!
Pár slov na záver… O banke N26 som napísal, pretože ju sám používam a prakticky vštetko v zahrančí platím cez ňu. Tento článok nie je sponzorovaný a neobsahuje ani žiadne sponzorované linky. Som len Matej z Malej Zachádzky, ktorý sa ti snaží poradiť a ukázať, čo pre mňa na cestách naozaj funguje. Tak cestovaniu zdar!